AlexandraRr

Profil: AlexandraRr
Despre
Utilizator: AlexandraRr
Nivel: Avansat
Nume real: Alexandra
Locatia Iasi
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Saturday, May 13, 2017
Ultima vizita: Friday, December 13, 2019 10:30 PM
Numarul de postari: 2,942
[0.29% din toate postarile / 3.11 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 11
Postat: Friday, December 13, 2019 9:08 AM
Adina Mariana wrote:
Exact asa a spus si sotul ca ii se pare putin exagerata si are impresia ca Luca are 6 luni nu 2NuStiu legat de alaptare eu nu ii dau des.Odata la 2,3 ore ii dau ziua si noaptea doar cand se trezeste dupa 3 sau 4 ore de somn tocmai ca nu vreau sa il obisnuiesc asa.Dar nici nu cere des numai cand ii foame,e destul de cumintel atata ca este greu cu dormitul.Sa sti ca am incercat deja cu suzeta si spre surprinderea mea o refuza total.Am luat 3 suzete de la 3 firme diferite si cum io bag in gura cum o scuipa,isi face greata sau daca o primeste roade 5 secunde si o scuipa si incepe sa planga.Deci am renuntat si la ideea asta.Eram sigura ca o va accepta dar m-am inselat.

Adina, mai asteapta un pic cu suzeta, iti poate sabota lactatia daca o folosesti asa devreme, dupa ce se regleaza mai poti incerca. A mea pe la 4 luni si un pic a acceptat-o insa o foloseam doar la somnuri si de cand s-a intarcat nu mai accepta nici suzeta Lol
Si noi am cautat mult pana am gasit un pediatru ok, cea mai buna din oras imi recomandase cereale in lapte pe la 4 luni si ceva si poate nu e o idee gresita, doar ca nu am vrut eu sa ii dau, cea la care mergem acum a fost mirata de faptul ca i-am dat albus de ou inainte de 1 an si tot asa...nu te astepta sa gasesti pe cineva perfect, doar sa primeze binele si grija pentru copil, atat conteaza, sa nu fie sfaturi personale, ci din ghiduri. Apoi fiecare alege ce vrea sa faca dar sfaturile venite de la medici ar trebui sa respecte totusi anumite recomandari mondiale DistanceKiss

Postat: Thursday, December 12, 2019 12:10 PM
Adina, si eu pot sa iti spun ca in timp va fi mai bine. Nu neaparat ca dorm ei mai mult ci si pentru ca ne adaptam oboselii :D Somnul vei vedea ca va fi intr-o continua schimbare, are cateva zile-1 saptamana cand zici ca gata, e totul bine apoi devine iar totul haotic. A mea abia si-a facut trecerea de la 2 somnuri la 1 ziua si a fost o perioada la fel de agitata si haotica ca si atunci cand era nou nascut, nu stiu cat timp va ramane asa dar cred ca cel mai important pentru psihic e sa nu ai asteptari si sa iei fiecare zi asa cum este, altfel apar frustrari si devine si mai greu totul. Multa rabdare iti doresc Cheek Kiss
Succes la pediatru, sa vii cu vesti bune pupici

Postat: Thursday, December 12, 2019 12:02 PM
Ella30 wrote:

Nici mie nu mi s au parut ok, de asta am si hotarat sa recitesc unele lucruri, poate nu am inteles eu bine ce scriaLol
Cred ca pe piata si aprozar voi incerca sa merg si eu desi recunosc ca greu ajung pe acolo. Supermarketul imi e cel mai la indemana, ca deh..dar va trebui sa mi schimb obiceiurile.

Aa, sa ti mai zic una, cica nu avocadooare

Cel mai bine ar fi ca medicii sa faca recomandari actuale si conform celor de la nivel mondial, nu fiecare sa isi spuna parerile personale sau ce a facut cu al sau copil. Lol
Eu cumpar o data pe saptamana, cam asa, nu trebuie sa mergi zilnic, in weekend ii fac meniul pentru toata saptamana (aproximativ, il mai schimb in functie de cum se coc fructele de obicei) si cumpar cam ce stiu ca imi trebuie. Daca mai e nevoie de altceva mai iau in timpul saptamanii, dau eu am piata la 5 minute si aprozare cred ca vreo 5 pe langa bloc.

Postat: Thursday, December 12, 2019 11:57 AM
Irinan wrote:

Ma bucur cand citesc ca papa san si peste un an... la mine la 3 bebelusi, n au fost experientele la fel. La cat de greu l am intarcat pe baietel la 14 luni, (si in ziuade azi mai are tendinta uneori sa bage mana in san) am sperat sa pape si fetita dar s a autointarcat la 2 luni. Cred ca mi a ramas regretul asta ,ca n am reusit sa i dau san mai mult.. fie sa aveti si voi trecere cat mai lina daca chiar n o sa mai vrea san. Totusi e foarte posibil sa fie doar o perioada si sa se intoarca sa caute iar titi

Eu nu-s fanul alaptarii prelungite dar ma gandeam ca voi ajunge pana la aproape 2 ani. Cum va vrea ea asa voi face, am incercat sa ii mai ofer sanul dar ma impinge. In schimb a devenit mai afectuoasa, vrea sa stea mult timp lipita de mine, si inainte de somn, si cand se joaca, ma cauta mereu sa fiu langa ea love
Imi imaginez cum te simti dar oricat de mult ne dorim noi anumite lucruri uneori nu e posibil, nu ai cum sa o obligi sa manance, asta e clar, cel mai important e sa fie sanatoasa Cheek Kiss

Postat: Wednesday, December 11, 2019 11:35 PM
Ella30 wrote:

Perfect de acord cu absolut tot ce ai zis. Nici eu nu cred in bio supermarket, cum ii spun eu. Din pacate nu am de unde sa iau "de la sursa", dar sper ca voi face cele mai bune alegeri.
Vreau sa ma mai informez. De mai bine de o luna tot citesc, si parca simt ca inca nu sunt pregatita. Din acest motiv mai aman cateva zile.

Incepe cand esti si tu linistita si asa cum crezi tu, sfaturile de la pediatra nu mi se par ok dar ce sa zic? :))
Eu cumpar des legume si fructe din piata sau de la aprozare si caut produse romanesti nu pentru ca excelam noi la capitolul asta ci pentru ca ma gandesc ca-s mai putin stropite cu diverse solutii pentru ca transportul nu dureaza asa mult Lol parintii mei stau la casa si au gradina dar cat crezi ca pot cultiva oamenii? Au si ei servici si altele de facut, i-am dat cateva fructe si legume de sezon vara trecuta dar baza ramane ce cumpar eu, alimentatia lor trebuie sa fie diversa :*

Postat: Wednesday, December 11, 2019 6:12 PM
MirelaD wrote:
cred ca de maine ne apucam de diversificare si ca sa fiu sigura, pt inceput voi merge cu legume care sa asigure tranzit bun si usor introduc si celelalte.
Apropo de masa de la pranz, cand o dam inainte sau dupa ce papa san?

Eu ii dadeam inainte de san, stiam aproximativ pe la cat mananca si ii dadeam cu jumatate de ora mai devreme. Trebuie sa alegi momentul in asa fel incat sa nu fie flamanda dar sa ii fie totusi foame. Primele mese au fost de 1-2 lingurite de mancare si dupa 10 minute cerea san. In principiu ii poti da din start proteine daca nu are ceva containdicatii, eu i-am dat SimplyLove
Succes maine, sper sa aveti un inceput frumos pupici

Postat: Tuesday, December 10, 2019 9:44 PM
Ella30 wrote:

Vaiii, o noua etapta pt voi DistanceKiss
La ce alergolog mergi?

Daaa coeur
La Popescu Alice mergem, este pediatru gastroenterolog cu supraspecializare pe alergologie. Este super bine pregatita, amabila, vorbim si pe WhatsApp, este la curent cu informatiile si stie foarte bine pacientii. Are cabinetul la policlinica Sf Maria si facem si vaccinurile optionale la ea. Eu sunt multumita de ea, pana acum pare ca ne-a indumat bine, asteptam rezultatele la primul panel de alergii si vedem apoi ce mai e de facut :*

Postat: Tuesday, December 10, 2019 9:37 PM
Iulia13 wrote:

O voi întreba pe pediatra, astazi a avut un scaun verde, unul galben ok la textura, fara mucus.. Frumos ca ai reu?it sa ii dai san pana la 1 an hearts dar poate nu e autointarcare, poate e doar o perioada ?i dupa dore?te iar titi de la mamiicomputerlove

Sper sa fie totul bine, fa o pauza de la alergeni pana intrebi pediatra :*
Vedem cum va fi, in ultimul timp a fost haotic totul, va statea la san zi si noapte, ba mai putin dar nu a avut atatea zile de pauza pana acum. Ma voi ghida dupa ea, daca ea considera ca acum e momentul atunci asta este DistanceKiss

Postat: Tuesday, December 10, 2019 1:59 PM
Iulia13 wrote:

Off, i-am dat ni?te branzica, oare sa aiba si ea alergie la lactate? pale
A mai avut ?i înainte dar de pu?ine ori ?i în cantitate foarte mica, însa astazi a avut mai mult.. Sper sa fie vorba de o alergie si nu de vreo infectie uff

Se poate, mergi si cere si sfatul medicului pediatru, trebuie facuta pauza intre introducerea alergenilor si mai sunt si alte recomandari pentru asta, cel mai sigur e sa te indrume cineva pupici
Noi abia am inceput analizele specifice sa vedem exact care sunt alergiile ei si ce e de facut, sper sa nu fie si la voi cazul si sa se desensibilizeze daca e vb de alergie. Cu toate astea se pare ca la noi a venit si momentul intarcarii, deja de 2 zile nu a mai vrut deloc san, astazi avem si programare la medic si voi intreba ce e de facut si cu asta. Tot spun ca daca mai creste devine mai usor Lol

Postat: Monday, December 9, 2019 10:54 PM
Mirela.t83 wrote:
Buna mamici!
Poate sa ma dumireasca careva:
N a avut cojite in cap deloc...au aparut deodata cateva spre spate in crestet apoi acum sunt app de frunte unde începe fontanela numai ca sunt diferite ca textura si mai galbene la culoare si mai proeminete...mie teama sa nu fie legat de fontanela...
In avion cand am venit am crezut ca l am atins la fontanela acolo in spatar cand l am sucit la san dar nu a avut nici zgarietura nici o vanataie sau ceva de genu..dar locul ala mi s a parut mai galbior la vreo saptamana sau 2 dupa ce am venit.
Am luat topfer si eu tot de la voi am auzit si sper sa ii treaca desi stau cu teama sincer daca o fi fost atingerea aia in avion dar n am simtit ca e ca o lovitura doamne fereste dar nu stiu...ori sunt paranoia dar oare cum au aparut asa cojitele astea si nu imi plac deloc cum arata.
O sa merg totusi si la pediatra sa discut.

Nu cred ca e de la lovitura, daca era traumatism ar fi facut cucui, se vedea clar. Vezi cu topfer daca va fi bine, multi copii au crustele astea dar apar din cauza unui exces de sebum cel mai probabil. Foloseste cu 10-15 minute inainte de baie o crema pentru a se inmuia cojitele (de la bioderma stiu ca e ok, are si aplicator), la baita sa speli parul bine pentru a se indeparta si crema aplicata inainte si a se inmuia si mai bine crustele dar fara miscari agresive, fara sa le smulgi si doar cu mana, fara bureti sau altceva iar dupa baita poti folosi o perie cu peri moi pentru a le indeparta (doar pe acelea care sunt deja desprinse, sa nu faci nimic agresiv). Eu as face baia asta zilnic pana dispar :*