Alergii alimentare: Simptome ?i cauze

Options Alergii alimentare: Simptome şi cauze
Subiectul anterior · Subiectul urmator
emanuelaan
Postat: Tuesday, July 18, 2006 11:05 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/28/2006
Postari: 493
Locatia: iasi
Alergii alimentare: Simptome si cauze

Reactiile alergice sunt declansate în momentul în care organismul începe sa produca anticorpi la proteinele alimentare. O reactie alergica severa, cu dificultati respiratorii care pot duce la colaps si soc, poate ameninta chiar viata. Din fericire însa, majoritatea reactiilor alergice sunt mult mai blânde, simptomatologia include urticarie sau orice alt fel de eruptii cu pete rozalii, diaree, voma, secretie nazala abundenta si gâfâit.

Laptele este cea mai frecventa cauza de alergii alimentare la copii. 2 pâna la 3 la suta din copii sufera de alergie la laptele de vaca; aproape 95 la suta din ei se vindeca spontan pâna la vârsta de 4 ani. Cele mai frecvente alergii sunt la nuci, scoici si albus de ou .

Intoleranta la alimente: Simptome si cauze

Intoleranta la unele alimente este o problema mult mai putin serioasa, dar totusi neplacuta. Cea mai frecventa este intoleranta la lactoza, adica dificultatea de a digera zaharurile naturale din lapte. Agitatia, balonarea si diareea apar în interval de 30 minute pâna la 2 ore de la ingestia de lapte. Intoleranta la lactoza poate debuta la orice vârsta dar este mai frecventa pâna la 4 sau 5 ani. Copiii cu alergii la diverse alimente de obicei nu tolereaza nici macar cantitati minimale din respectivele alimente. Pe de alta parte, intoleranta la lactoza nu este absoluta. De obicei produsele lactate de tipul iaurtului sau brânzeturilor nu ridica probleme, deoarece lactoza se degradeaza prin procesare. Unii dintre copii pot bea cantitati reduse de lapte, simptomele aparând numai în caz de excese.

Intoleranta la gluten, adica imposibilitatea de a digera o proteina continuta în faina, poate ridica probleme serioase. Desi se crede ca este vorba de un deficit localizat la intestin, acesta poate interfera cu absorbtia mai multor nutrimente si poate conduce la o crestere deficitara si la o crestere în greutate mai dificila, diaree sau constipatie, si iritabilitate. Intoleranta la gluten poate sa apara în momentul în care începi sa introduci în alimentatia copilului produse derivate din faina, cum ar fi cerealele sau pâinea.

Ce poti face?

Daca ai impresia ca micutul tau are o alergie sau intoleranta la un aliment, consulta un medic care poate recomanda un consult pediatric. Nu te apuca tu sa pui un diagnostic, deoarece alergiile te pot pacali usor. Daca micutul se dovedeste ca are o alergie, va trebui sa te documentezi temeinic asupra continutului alimentelor procesate. De exemplu, serbetul si margarina contin proteine lactate, numite caseine, si copilul tau ar trebui sa evite alimentele care contin pe eticheta caseinat de calciu sau caseina. Glutenul se poate ascunde în aroma de vanilie, în proteinele vegetale hidrolizate sau în ketchup. Pentru a te asigura ca dieta copilului este echilibrata si în acelasi timp ca respecta restrictiile alimentare, poate fi nevoie sa consulti un dietetician pediatru.

Copiii care au intoleranta la lactoza pot consuma lapte si produse lactate fara lactoza. Ai grija ca micutul tau sa primeasca suficient calciu din alte surse în cazul în care nu poate tolera produsele lactate. De exemplu, laptele se poate înlocui cu suc de portocale cu supliment de calciu.

Îngrijitorii, educatoarele, prietenii care pot oferi alimente copilului trebuie sa stie la rândul lor nu numai de alergia copilului tau, ci si ce anume sa faca în cazul în care apare reactia alergica.

Strategii preventive

Daca ai în familie cazuri de alergii, exista un risc mai mare ca si copilul tau sa aiba astfel de probleme. Alaptarea si evitarea albusurilor de ou, a preparatelor marine si a laptelui de vaca pâna dupa vârsta de un an pot ajuta. De fapt, alaptarea pare sa fie un fel de factor protector contra alergiei la lapte – un alt motiv pentru a prelungi alaptarea la sân pâna dupa vârsta de un an.
fdianamaria
Postat: Wednesday, July 19, 2006 2:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
De cand am ramas gravida am facut alergie la oua, manifestata in aparitia unor bube mai mari sau mai mici, dar care durau mult. Ei, se pare ca inca o am iar cauza e...bebe, care dupa toate aparentele are si el asa ceva. Mai ramane sa-mi confirme doctorul. Cel mai ciudat e ca la noi in familie (adica la mine si la sotul) nu exista nici un fel de alergii alimentare. Ciudat !!!
Voi aveti careva ceva de genul???
alinutza
Postat: Wednesday, July 19, 2006 2:30 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/4/2006
Postari: 448
Locatia: Timisoara
Eu am avut tot felul de alergii: la apa rece, adica la frig, la iarba, daca umblam prin iarba inalta, la anumite fructe, dar in special la mere banghead banghead . Am urmat timp de 3 luni un tratament drastic , din care trei saptamini spitalizare, si investigatii peste investigatii ca nu stiau doctorii de la ce eram asa plina de bube. oare Am facut toate testele alergice si nu s-a inrosit niciunul..Apoi au ajuns la concluzia ca e pe baza imunitara. Si da-i cu Claritine, Ketotifen ,( ca eram cheauna de somn toata ziua),injectii cu calciu si vitaminele D si C si cu histaminoglobulina...Atunci am aflat ca lipsa de calciu poate provoca si alergii alimentare uff
Dar dupa ce am nascut GATA CU ALERGIILE....yes yes yes
Acum pot sa maninc orice.

Asa ca , de la mine s-a procopsit si Ana, draga de ea, cu alergie, dar acum e bine, ca poate sa manince orice.Deci, si ea a scapat, pentru moment; sper sa nu mai apara...oare
uskt2005
Postat: Thursday, October 29, 2015 11:13 AM

Nivel: Membru

Intrat: 10/29/2015
Postari: 2
Locatia: Focsani
Salutare!
In primul rand, scuze daca nu am postat unde trebuie

Numele meu este marius, si in urma unor analize de alergii facute la recomandarea medicului de 2 zile am descoperit ca baiatul meu de 4 ani este alergic la urmatorele produse:
Galbenus de ou val maxima 23 - rezultat 49
Lapte de Vaca val maxima 23 - rezultat 128
Lapte de Capra val maxima 23 - rezultat 57
Cazeina val maxima 23 - rezultat 94
Grau val maxima 23 - rezultat 70
Gliadina val maxima 23 - rezultat 46
Drojdia de bere val maxima 23 - rezultat undeva la 50

Stefan(fiul meu) este un copil vesel, vioi, care merge la gradinita(de stat), dar care din pacate din cauza acestor intolerante se baloneaza foarte tare, de fapt de asta am si ajuns sa facem aste teste de intoleranta, toate celelalte analize au iesit perfect.

Problema este ca el de fel nu este foarte mancacios si nici nu mananca prea multe lucruri, voi enumera ce manca el pana acum sa va dati seama cam in ce situatie suntem pusi (eu si sotia)si el:
Dimineata (gris cu lapte, biscuiti cu lapte, cereale cu lapte),
la pranz - supa de pui/vita cu paste sau galuste, din cand in cand piept de pui la gratar, snitele din piept de pui, cartofi prajiti odata maxim de 2 ori pe saptamana, foarte rar pulpe de pui de tara la cuptor, si cam atat,
dupa-amiaza/seara iaurt cu fructe sau fara, cereale cu lapte, orez cu lapte.
Fructe/legume macate ca atare :Banane, mere/morcovi.
Asta e tot ce mananca, restul refuza cu desavarsire sa incerce.

Acum vine intrebare?

CE O SA II DAU SA MANANCE DE ACUM INCOLO? tinand cont ca nu are voie nimic lactate, nimic ce contine galbenus de ou, ALBUS are voie, nimic ce contine faina de grau sau gluten si fara drojdie.

Sunt multi cei care au ontoleranta la gluten sa zicem, sau la lactate, si se gasesc multe variante, dar in cazul lui majoritatea produselor fara grau/gluten contin ou, sau lactate, s.a.m.d.

Acum suntem in stadiul sa ne documentam de variante de alimentatie pt el, asa ca fiecare sfat va fi binevenit.

Imi cer scuze pentru postul destul de lung!
sousourel
Postat: Thursday, October 29, 2015 10:26 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
E destul de complicat deoarece merge pe alergii la trei grupe principale de alimente. Dar nu e de disperat.

Lactatele se pot inlocui cu laptele vegetal si alte produse similare branzeturilor. Posturi despre asta gasesti si aici pe forum, dar si pe internet: retete, tutoriale....dureaza putin pana deprinzi tehnica. Aceasta bautura similara laptelui se poate da cu cerealele fara gluten. Apropo de asta...exista siteuri specializate unde poti gasi fainuri fara gluten, destinate persoanelor cu alergii.

Legumele, carnea si fructele raman si merg combinate cat mai variat. Trebuie incercat si introdus in alimentatie pestele atat sub forma de fel principal cat si util pentru gustari (pate de ton/ somon, il gasesti si in comert, dar citind cu atentie etichetele sa nu aiba proteina de vaca si/ sau gluten).

uskt2005
Postat: Friday, October 30, 2015 9:05 AM

Nivel: Membru

Intrat: 10/29/2015
Postari: 2
Locatia: Focsani
Multumesc pentru raspuns!

Azi dimineata spre exemplu am incercat sa ii dau lapte de soia cu cereale fara gluten, le-a refuzat categoric, nici nu a vrut sa guste! Daca nu este o mancare cu care este familiarizat o refuza cu desavarsire. Pana la urma a mancat un morcov si o banana.

Referitor la paine, tot ce se gaseste in comert este cu drojdie, la care el are intoleranta! Deci va trebui sa ii fac in casa la aparatul de paine, dar nu stiu/nu am gasit inca o reteta pt aparat la care sa nu folosesc drojdie. Ca alternativa la drojdie am inteles ca se poate folosi praf de copt, numai ca nu stiu/nu am gasit ce cantitati se pun.

La fel si cu pastele pentru supa(singura "zeama" care o accepta), am gasit doar niste spagette fara gluten, ou, lapte. Problema este ca sunt cam groase, el de obicei manca supa cu fidea, daca are altceva in supa o cam refuza. Pana acum nu am gasit in comert(in Focsani), pe net am gasit ceva-ceva fidea care sa nu aibe gluten/ou/lapte.

Peste(somon) mai mananca din cand in cand facut cu orez (pilaf cu peste), altfel de peste refuza cu desavarsire.

Proteina de vaca de ce nu? Poate manca ORICE tip de carne, conform rezultatelor de la analize.

Utile mi-ar fi niste lincuri(adrese de magazine online de incredere) de unde se pot cumpara diverse alimente de acest gen.

Multumesc!
sousourel
Postat: Friday, October 30, 2015 9:17 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Cu mare drag.

Proteina de vaca din lapte e cea responsabila pt alergii.
Cred ca o lingurita rasa de bicarbonat la 1/2 kg de faina merge, dar poti face probe pana in iese. Eventual adaugi si otet. Alternativ se pot face si lipii fara dospire.

Referitor la ceea ce refuza, asta tine si de voi. Recompensati abundent atunci cand mananca ceva nou, cu activitati placute. Trebuie incurajat sa manance, sa nu ajungeti la carente. Sunt si eu mama de copil alergic si mofturos insa mereu ii dau si mancarurile pe care le-ar refuza.

Un site de pe care am luat si eu alimente este cel de la dry foods. Cauta tu, nu putem face reclama. Oricum e o munca de cautare si acomodare continua.

Aaaa...si laptele de soia nu e prea bun pentru copii. Alternative mai sanatoase sunt cele de lapte facut in casa de cocos, migdale, caju, imbunatatit cu un strop de sare si miere. Facut cald, e foarte bun. Daca nu prea aveti timp, merge si cel din comert, numai ca mai au aditivi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed