Alergia la parfum, detergenti sau balsamuri

Options Alergia la parfum, detergenti sau balsamuri
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, July 17, 2009 8:22 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Am si eu o problema de sanatate in casa: Ovidiu si-a pierdut mirosul acum multi ani. Desi nu simte niciun fel de miros, sufera de o forma ciudata de alergie sau intoleranta la parfumuri, adica le percepe (doar pe unele) la nivel stomacal sau la nivel nervos. I se face rau, are stari de greata, stranuta, nu se poate concentra, devine irascibil, ii transpira palmele, apare tahicardia, hipertensiunea, etc.
Daca ar fi numai la parfumul ca atare, nu ar fi mare lucru; dar are aceeasi problema la detergenti, balsam de rufe, anumite geluri de dus si tot asa. Nu stim exact la care si cum, iar experimentele sunt tare greu de facut pentru a fi si edificatoare. Si e super stresant ca daca vrei sa mergi undeva si trece vreo demoisela cu parfum dulce, s-a terminat distractia!
Am cautat pe net si am gasit urmatorul articol:

Inca o zi aglomerata in statie, asteptand metroul. Obosit sa privesc in gaura metroului pentru lumina care semnalizeaza venirea trenului, incep sa merg, sa-mi fac loc prin multimea nu prea vesela de oameni. Cum privesc eu oamenii ce ma privesc, incep sa si miros, o ciudatenie pe care obisnuiesc sa o fac cateodata. Un barbat in costumatie formala, ce mirosea a caine ud, trec mai departe... mirosul total banal de sapun, trec mai departe... mirosul respingator de parfum ieftin, acel dar perfect pe care-l iei cand nu mai ai bani, cel pe care l-ai mirosit mult prea des si acum iti intoarce stomacul pe dos, trec repede mai departe... primavara, flori proaspete de primavara, inspir adanc in timp ce caut un motiv sa mai stau prin preajma, dar o aroma foarte dulce ma atrage spre o fata imbracata in negru, cu par lung si lucios si un miros care te face sa plutesti.

Am inceput sa o zaresc la cateva minute dupa ce am simtit mirosul, dupa ce am facut tot felul de asocieri cu oameni, sentimente, stari, atitudini, dupa ce ceata s-a risipit. Memoria olfactiva a preluat controlul pentru cateva clipe. Efectul sau care produce dependenta m-a facut sa raman cat am putut, respirand adanc, visand. Bunul simt intotdeauna mi-a spus sa pulverizez niste parfum inainte sa ies din casa. Percep oamenii care miros bine intr-o alta postura, mai interesanta. Ii respect mai mult, ii pun intr-o lumina buna. Daca mirosi bine, altii sunt atrasi.
Totusi, am o vaga idee ca parfumul intr-o cantitate mai mare poate fi ametitor, cum mi s-a intamplat si mie recent, dar nu m-am gandit la gravitatea acestui fapt pana o prietena a inceput sa aiba tahicardie de la parfumul pe care il folosesc zilnic. Multi sunt deranjati de unele parfumuri, simtind dureri de cap, probleme de respiratie sau chiar crize de astm. Se pare ca multe dintre chimicalele continute de parfumuri sunt aceleasi ca la tigari. Acestea intra direct in piele, apoi in sange, cand sunt aplicate pe piele.

In zilele moderne, parfumurile nu mai sunt facute din flori, ci din esente chimice, dintre care 95% sunt facute din titei, precum derivatii de benzen. 84% din aceste ingrediente nu au fost testate niciodata sau au fost testate foarte putin pentru toxicitate. Titeiul, plus alte substante precum derivatii de benzen, aldehidele continute de parfumuri pot cauza cancer, pot afecta sistemul nervos si pot cauza alergii; unele dintre ele sunt chiar neurotoxice.

Etanolul, Beta-pinena, Beta-mircen, benzaldehida, limonen, alcool benzilic, Beta-alcool fenetil, citronelal, camfor, acetat de benzil, estragole, Alfa-cedrena, Alfa-pinena, eter glycol dietilen, linalol, Alfa-terpineol, Beta-citronela, acetona, t-butanol, acetate de etotoluen, 3-octanon, cineol, 2-etil-1-hexanol, sunt cele mai frecvente substante chimice ce se gasesc in parfumuri si care, la testele facute pe animale, cauzeaza probleme serioase de sanatate sau chiar moartea. In 1986, Academia Nationala de Stiinte, a recomandat testarea parfumurilor de neurotoxicitate. Pana in prezent, nu s-a luat nici o masura. Numai 1 300 din cele 5 000 de ingrediente disponibile pentru fabricarea parfumurilor au fost testate.

Din cele 2 983 chimicale folosite la parfumuri, 884 au fost gasite toxice pana acum. Acest ingredient popular al parfumurilor, toluenul, cauzeaza astm persoanelor sanatoase si crize persoanelor ce sufera deja de aceasta boala; in ultimul deceniu, cazurile de astm au crescut cu 31%.

Printre reactiile adverse cauzate de parfumuri se numara: viziune dubla, stranutat, dureri ale urechilor, ochi uscati sau lacrimanzi, tuse, ameteala, congestii nazale, dificultati in a respira sau in a inghiti, astm, dureri de cap, oboseala, incoerenta, incapacitate de concentrare, greata, anxietate, letargie, iritabilitate, schimbari de dispozitie, depresii, iritatii, eczeme, durere ale muschilor sau ale articulatiilor, aritmie, hipertensiune, glande limfatice umflate etc.

Parfumurile nu sunt doar acele esente pe care le cumperi de la magazinele de frumusete. Sunt folosite si la detergenti, balsamurile de rufe, lichidele sau pastele de spalat vase, dezinfectanti, sapunuri, sampoane, deodorante, cosmetice, lotiuni, after shave-uri, apa de colonie, creme analgezice sau balsamuri de buze. Etichetele de genul "hipoalergenic", "miros natural" sau "floral" nu va salveaza de la efectele negative. Chiar si eticheta "fara parfum" poate reprezenta un parfum ce il acopera pe cel original pentru a pieri mirosul.

Desigur, aceste substante daunatoare pot fi evitate, dar metodele par de domeniul S.F.-ului in societatea de astazi. Trebuie evitate toate produsele parfumate, pesticidele, fungicidele, erbicidele, fertilizatorii. Folositi apa pura, luati un filtru pentru purificarea apei de clor, substanta care, in mod normal, intra in sange. Chiar si in orasele poluate, aerul de afara este mai bun decat cel din interiorul apartamentului. Plantele pot inlatura toxinele din locuinta; filodendronii, plantele agatatoare, aloe vera, iedera sau ferigile purifica aerul.

Sursa

In afara de prezenta plantelor in casa (la mine toate mor ca am apartamentul orientat spre nord si nu am lumina neam!), mai stiti vreun remediu pentru astfel de alergii?
PrincessLilou
Postat: Tuesday, September 21, 2010 8:13 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
de cum am vazut topicul am zis ca e vb de Ov.

stiu ca suna poate aiurea, dar in loc sa folosesti detergenti prin casa cumparati, ai putea sa cureti casa cu metode babesti dar naturiste?! zic si io...
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, September 21, 2010 9:37 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Si rufele? Ce fac cu ele? Deja am inlocuit ceara de parchet cu otetul, dar... nu e la fel! Si gelurile de dus??? Noroc cu medicatia... nu antialergica, ci psihostabilizatoare, atunci cand apar atacurile de panica, in urma efectelor devastatoare ale folosirii parfumurilor tari de catre unele persoane. Stam prost, ca natie, la capitolul educatie. sa folosesti un parfum de seara, greu, cu note orientale, de la ora 7 la birou... e criminal pentru ceilalti!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed