Alegerea rujului

Options Alegerea rujului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Saturday, October 21, 2006 4:25 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Ni se intampla tuturor femeilor: stam o ora la raionul de produse cosmetice, studiem fiecare culoare de ruj (cu nuantele derivate aferente) si fiecare textura - iar cand ajungem acasa, constatam ca, pur si simplu, nu ni se potriveste. Care ar putea fi explicatia si care sunt aspectele de care ar trebui sa tinem cont in alegerea rujului?

Una dintre cele mai frecvemte si, in acelasi timp, sacaitoare probleme consta in neconcordanta dintre culoarea originala a rujului, asa cum apare in tub, si cea de pe buzele noastre. Exista doua explicatii: fie este vorba despre pigmentul natural al buzelor, care poate influenta nuanta, fie despre asa numitul "ton secundar", care nu poate fi usor perceput si al carui rol este esential. Cum poti sti care este tonul secundar al unui ruj? Este simplu - traseaza o linie pe o coala alba de hartie.

Un alt criteriu - poate cel mai important - pentru alegerea rujului consta in nuanta pielii tale. Este adevarat, trebuie sa tii cont atat de culoarea ochilor, cat si de cea a parului - insa contrastul cel mai vizibil (si inestetic, daca ai facut o alegere gresita) este cauzat de pigmenti.

Rujul de un rosu intens, stralucitor, nu va arata niciodata prea natural, desigur, dar daca esti blonda, ai pielea alba si ochii albastri sau verzi, poate ca ar trebui sa-l eviti. Este... prea mult. Orienteaza-te, mai degraba, spre un ruj roz, care iti va crea o aparenta fragila, delicata si naturala. Poti recurge, de asemenea, la diferite nuante de bej. In cazul in care esti roscata, poti folosi fara teama rujul rosu sau roz - acestea se vor potrivi foarte bine si iti vor desavarsi chipul, conferindu-i un plus de personalitate.

Daca ai parul saten, este cel mai simplu: poti folosi aproape orice nuanta de ruj, exceptand tonurile caramizii. In aceeasi nota, fii atenta la culoarea roz. Este foarte moderna in aceasta primavara, insa ar trebui sa recurgi la tonurile cele mai deschise si pale, pentru a evita o distonanta cromatica inestetica.

Avand, de regula, pielea usor maslinie, femeile brunete pot opta pentru rujul rosu intens, sau pentru cel de nuanta caisei. De asemenea, poti recurge la nuante precum bej, portocaliu si chiar auriu. Ca regula generala, evita rujurile cu textura mata, in favoarea celor sidefate.
Cris-DL
Postat: Saturday, October 21, 2006 5:54 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
Kiki wrote:
Ca regula generala, evita rujurile cu textura mata, in favoarea celor sidefate.

sau in privinta mea "evita-le pe toate" sic hohot
Kiki
Postat: Saturday, October 21, 2006 6:29 PM

Pai daca le papi hohot ce sa iti fac ras
Cris-DL
Postat: Saturday, October 21, 2006 6:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
hohot hohot asa e.....alcool dar unele sunt f. bune essen
Kiki
Postat: Saturday, October 21, 2006 8:45 PM

hohot hohot hohot
oanamaria
Postat: Wednesday, February 9, 2011 1:03 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20812
Locatia: Pitesti
Rujul sau luciul nu ar trebui sa lipseasca din trusa niciunei femei.
Eu nu ies nici pana la paine fara sa ma dau cu ruj sau luciu de buze.
Ma intalnesc cu fete-femei care au buzele crapate,o gura urata si s-ar putea ajuta de ruj sau strugurel ca sa =si imbunatatteasca imaginea.Am mai auzit si asta -,,ca nu am timp sa ma dau cu ruj''-o aberatie iti ia fix 5sec.
Prin machiaj mai acoperi unele defecte ca nu suntem perfecti.
giulia_mamik
Postat: Tuesday, March 8, 2011 11:52 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Fetelor,ce parere aveti de rujurile alea rezistente pe buze cate 24 h?Am vazut la l'oreal dar cam scumpicele.Alea de la revlon sunt bune iar cica.Voi ati incercat asa ceva ?Le recomandati?
oanamaria
Postat: Friday, June 10, 2011 8:34 AM

Giulia eu una nu-l recomand pe cel rezistent la transfer decat in cazuri speciale (de ex. la o petrecere) pentru ca deshidrateaza si strange buzele .
Eu vara asta folosesc nuante de roz -ador rozul fucsia si in extrema cealalta am niste glossuri nude de la Dior doar asa de luciu si hidratare buzelor.Le port mereu in poseta sa le realplic de cate ori este nevoie.
ingerash
Postat: Friday, June 10, 2011 9:43 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Folosesc lip gloss,marca preferata W7,culoare roz-maron cu aroma de capsuni.Am chiar si lip gloss transparent cu sclipici,rosu si crem.Imi plac si rujurile mai palide.Aaaa si Madalineiras
kali
Postat: Friday, June 10, 2011 10:03 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14147
Giulia, eu numai de alea folosesc. Intr-adevar, mai fac pauze iarna cand e frig si am buzele mai uscate ( si le rup ), in rest, din punctul meu de vedere, e o inventie extraordinara! Nimic nu urasc mai mult in materie de machiaj decat sa-mi ramana urme pe cana de cafea sau sa mananc juma' din rujul de pe buze si sa trebuiasca sa-l reaplic de n-spe ori/ zi.
Cele de la Max Factor- Lipfinity- au un fel de balsam care se aplica pe deasupra rujului si nu usuca buzele. Cu atat mai mult cu cat se presupune ca folosesti crema inainte de a aplica machiajul ( necesara pe timp de vreme rece ).
Plus ca au toata nuantele de care ai nevoie pentru orice fel de machiaj.
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, June 10, 2011 4:27 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Da, si Revlon au o varianta cu gloss, la fel de buna ca cea de la Max Factor.
oanamaria
Postat: Friday, June 10, 2011 4:43 PM

Eu nu am folosit niciodata rujuri de la Max Factor sau Revlon.
Mela
Postat: Friday, June 10, 2011 5:27 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
eu folosesc lipfinity dar nu mi se pare ca ar sta pe buze mai mult decat un ruj de alta marca...nu stiu,la mine nici un ruj nu vrea sa stea lipit de buze...
giulia_mamik
Postat: Friday, June 10, 2011 6:19 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Mela,daca vrei un ruj care sa stea 16 ore acolo ...iti recomand l'oreal infaillible.E testat de mine si chiar ramane acolo timp indelungat.Doar ca e gramajul cam mic....
Oana ai dreptate,le cam dezhidrateaza dar ma dau mereu cu balsam la 2-3 ore si e ok.
Kali ,am vrut eu sa imi iau de la max factor ala 2 in 1.E lichid daca nu ma insel.Dar am zis hai sa imi iau L'oreal fiindca am gasit o nuanta foarte placuta,pastelata.Un roz natural.Si e 2 in 1(ruj si balsam )
kali
Postat: Friday, June 10, 2011 6:47 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14147
Da, Giulia, e lichid.
Mela, eu il folosesc de ani de zile. De aceea si spun ca e posibil sa fi aparut ceva mai bun pe piata dar atata timp cat eu sunt super multumita... nu-l schimb. Iar eu iau 1-2 mese la serviciu si beau cafele, apa, etc... plus ca pup iubitu' non-stop, ca s-a mutat cu biroul la usa alaturata.
Incearca altceva; poate ti se potriveste mai bine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed