Alaptatul pana la varste de peste 1 an poate dauna psihicului copilului?

Chestionar intrebare: Alaptatul peste 1 an dauneaza psihicului copilului
Alegere Voturi Statistici
Da 0 0%
Nu 19 82%
Nu stiu 4 17%

Options Alaptatul pana la varste de peste 1 an poate dauna psihicului copilului?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mommy
Postat: Wednesday, November 29, 2006 9:26 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si eu il alaptez inca pe pitigoiul meu, la 1 an si doua luni. Am intrebat-o pe dr de familie cu privire la alaptat si mi-a zis ca ultimele recomndari sunt in favoarea alaptatului pana la varsta de doi ani. Nu prea mai am eu lapte asa mult, dar cat am ii dau. Si vreau sa incerc sa il intarc treptat, sper sa reusesc.
A! cei mai mirati de faptul ca alaptez sunt tocmai cei din familia mea: tata, soacra etc. Ca, vezi Doamne, nu e bine! Dar nu se stie de ce...
sousourel
Postat: Wednesday, November 29, 2006 9:41 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Adriana, cred ca starea ta de sanatate trage mult in balanta...Andrei a luat ce a fost bun de la tine, de acum e timpul sa te gandesti si la sanatatea ta. Din cate am citit aici pe forum, dar si din alte surse, pe masura ce creste piticul, va intelege mult mai bine unele lucruri iar intarcarea va pune multe probleme. Iar tu esti foarte slabita...puii tai au nevoie de tine sanatoasa si in putere. Eu iti doresc multa sanatate si sa iei decizia potrivita pupici
monique
Postat: Thursday, November 30, 2006 12:29 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
ooo...sunt si eu satula de toate sfaturile de genul asta pe care le primesc zilnic... da'i las in pace pe toti si-mi vad de treaba! pai daca eu am lapte ca la 6 luni, ce? oi fi nebuna sa renunt?
Adriana, daca tu nu mai rezisti fizic... mda, ar mai trebui sa te gandesti un picut si la tine... oricum, e bine si un an... multa sanatate!!!
Gina
Postat: Thursday, December 7, 2006 10:04 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nu am auzit asa ceva si nici nu inteleg cum poate un cadru medical sa spuna ca ar dauna?! Eu am alaptat-o pe Veronica pana la 1 an si 2 saptamani... pana atunci a mai vrut! Am gresit oare?scratch Medicul nostru de familie imi spunea ca atata timp cat inca mai este lapte nu vede de ce as renunta si slava Domnului numai mamoasa nu este! Este poate chiar prea independenta... uneori chiar mi-e ciuda, mai ales ca este fetita as fi vrut sa mai fie un pic "de fusta mamei"...
sousourel
Postat: Thursday, December 7, 2006 10:54 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Gina wrote:
Nu am auzit asa ceva si nici nu inteleg cum poate un cadru medical sa spuna ca ar dauna?! Eu am alaptat-o pe Veronica pana la 1 an si 2 saptamani... pana atunci a mai vrut! Am gresit oare?scratch Medicul nostru de familie imi spunea ca atata timp cat inca mai este lapte nu vede de ce as renunta si slava Domnului numai mamoasa nu este! Este poate chiar prea independenta... uneori chiar mi-e ciuda, mai ales ca este fetita as fi vrut sa mai fie un pic "de fusta mamei"...

In primul rand, bine-ai venit!
Iar cu "fusta mamei"... ai rabdare ca vine vremea. Pana pe la 4, 5 ani sunt curiosi si dezinhibati...fac tot ce la trece prin cap. Apoi vine vremea "rusinatului", cand nu mai stii cum sa-l scoti de dupa tine sa spuna un "buna ziua'. Iar dragalasenii fac oricum ras
mihaela_sterre
Postat: Thursday, April 17, 2008 10:45 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Fetelor ce fel de cadre medicale ati intalnit?hohotEu sunt asistenta medicale si de cand profesez eu(8 ani) nu am auzit o tampenie mai mare!Cred ca medicul respectiv are o problema...........unde........nu mai spun ras Stati linistite si alaptati-va copilasii ca este cel mai bun aliment pt ei.Eu am lucrat cu medic pediatru care spunea asa:"INIMA SI LAPTELE DE MAMA NU SE POT INLOCUII".Eu am doua fetite,una de 5 ani si 10 luni si una de 5 luni si jumatate si va pot spune si din proprie experienta ca laptele de mama e cel mai bun!si apropo de chestia cum ca i-ar afecta psihicul,este exact invers,pt ca se creeaza o si mai buna legatura intre mama si copil(si asta o stiu sigur,mai ales ca la vara o sa-mi dau licenta ca psiholog)!asa ca,dragi mamici alaptati fara teama!pupici
oanalaurisa
Postat: Thursday, April 17, 2008 11:06 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
mihaela_sterre wrote:
Fetelor ce fel de cadre medicale ati intalnit?hohotEu sunt asistenta medicale si de cand profesez eu(8 ani) nu am auzit o tampenie mai mare!Cred ca medicul respectiv are o problema...........unde........nu mai spun ras Stati linistite si alaptati-va copilasii ca este cel mai bun aliment pt ei.Eu am lucrat cu medic pediatru care spunea asa:"INIMA SI LAPTELE DE MAMA NU SE POT INLOCUII".Eu am doua fetite,una de 5 ani si 10 luni si una de 5 luni si jumatate si va pot spune si din proprie experienta ca laptele de mama e cel mai bun!si apropo de chestia cum ca i-ar afecta psihicul,este exact invers,pt ca se creeaza o si mai buna legatura intre mama si copil(si asta o stiu sigur,mai ales ca la vara o sa-mi dau licenta ca psiholog)!asa ca,dragi mamici alaptati fara teama!pupici

Sunt perfect de acord cu tine...doar un medic cu idei preconcepute putea zice asa ceva...desi ma intreb si ideile alea de unde le-o fi avut? Dar in fine,cred ca pe langa legatura dintre mama si copil din timpul sarcinii,prima care urmeaza si ii leaga si mai mult si contribuie la o mai buna dezvoltare atat emotionala cat si intelectuala , a copilasului, este alaptarea.
lifeinhim
Postat: Friday, April 18, 2008 7:44 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
Cine stie de frustrari freudiene o fi avut si doctorita asta! Cine nu stie, sa se puna la punct! Si daca nu, ii puneti voi pe medici la punct. Cu tupeu! Spuneti asa: Dar domnule/doamna doctor, ultimele recomandari OMS sunt pentru alaptarea pana la 2 ani!!! dance Stiu ei ce stiu! sic

Stiu ca subiectul e vechi, dar de dragul discutiei, in cazul in care mama e slabita, cu diferite deficiente, si copilul a trecut de un an poate face una din doua chestii:
1. Ia zilnic un supliment de vitamine sau 1500mg spirulina, care apropo creste si secretia lactata
sau
2. Intrerupe alaptarea. Cel mai important este ca mamica sa fie sanatoasa ca sa poata avea grija de copii.

Pup toate mamicile!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed