Alaptatul pana la varste de peste 1 an poate dauna psihicului copilului?

Chestionar intrebare: Alaptatul peste 1 an dauneaza psihicului copilului
Alegere Voturi Statistici
Da 0 0%
Nu 19 82%
Nu stiu 4 17%

Options Alaptatul pana la varste de peste 1 an poate dauna psihicului copilului?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 29, 2006 11:28 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti

Eu tocmai am venit acum de la policlinica unde am facut o serie de investigatii si printre altele si un examen neurologic.

Doamna doctor de la neurologie, cand a auzit ca Andrei are 1 an si inca mai este alaptat a spus ca ar fi cazul sa intrerup alaptarea ca nu ii face deloc bine copilului din punct de vedere psihic.

Voi ce stiti de chestia asta?

Eu stiam ca e bine sa il alaptezi daca poti macar pana la varsta de 1 an uff
Miri
Postat: Wednesday, November 29, 2006 11:30 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Asa stiam si eu, ca e bine sa alaptezi copilul cat mai mult!

P.S - Sa inteleg ca tu ai fost diagnosticata cu diplopie de catre medicul neurolog??
codruta
Postat: Wednesday, November 29, 2006 11:34 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
AdrianaC wrote:

Eu tocmai am venit acum de la policlinica unde am facut o serie de investigatii si printre altele si un examen neurologic.

Doamna doctor de la neurologie, cand a auzit ca Andrei are 1 an si inca mai este alaptat a spus ca ar fi cazul sa intrerup alaptarea ca nu ii face deloc bine copilului din punct de vedere psihic.

Voi ce stiti de chestia asta?

Eu stiam ca e bine sa il alaptezi daca poti macar pana la varsta de 1 an uff

e prima data cand aud si mi se pare aberant. Nu ti-a spus si de ce? O explicatie, ceva???

Atat pt mine cat si pt Medeea alaptarea ne da un confort psihic deosebit.De ce ar afecta-o? Si eu mi-am pus problema cu intarcarea dar prefer sa las lucrurile sa curga de la sine, nu vreau sa fortez pt ca inca nu e pregatita.Si nici eu...
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 29, 2006 11:42 AM

Nu mi-a spus de ce, a zis doar ca mai ales daca e baiat va fi foarte atasat si foarte dependent de mine si ca nu e bine. Ca trebuia sa fi oprit alaptarea de mult uff

Nu Miri, diplopie mi-a spus ca as avea medicul oftalmolog, dar mi-a dat trimitere totusi si la neurologie din cauza ca am avut si amortelile alea in degete.uff
Kiki
Postat: Wednesday, November 29, 2006 11:47 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu nu cred ca alaptarea poate dauna psihic copilului. Laptele matern este bun, dar eu nu sunt adepta alaptatului pana tarziu, din cauza ca laptele matern nu mai e asa bogat dupa un an si in plus este grea intarcarea.
Poate pe mama sa o afecteze psihic alaptarea, in conditiile in care si dupa un an se trezeste noaptea foarte des pentru a alapta copilul.
codruta
Postat: Wednesday, November 29, 2006 11:55 AM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
AdrianaC wrote:
Nu mi-a spus de ce, a zis doar ca mai ales daca e baiat va fi foarte atasat si foarte dependent de mine si ca nu e bine. Ca trebuia sa fi oprit alaptarea de mult uff

oooo, ca doar nu-l alaptezi pana la 30 de ani...Mi se pare foarte firesc ca un copil sa fie atasat de mama, indiferent ca e baiat sau fata.Iar cu dependenta de mama, e alta poveste. Stiu destule cazuri de "barbati mamosi" si care nici macar n-au fost alaptati.
Adriana, faci cum simti! Daca opresti alaptarea lui Andrei, fa-o pentru sanatatea ta, ca sa mai prinzi si tu puteri.Dar in nici un caz, pentru ca l-ar afecta psihic.
Mela
Postat: Wednesday, November 29, 2006 12:36 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
nu-mi vine sa cred ca un dr poate zice asa ceva.
hai ca le mai inteleg pe babe,dar....un dr???boxing
poate altele or fi fost motivele,dar nu s-a exprimat cum trebuie,nu stiu ce sa zic.
eu daca n-as fi ramas gravida,fiica-mea ar mai fi papat de la san si acuma.
Alina
Postat: Wednesday, November 29, 2006 12:50 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Aberant.
Sau poate se referea doar la dependenta copilului fata de mama, dar cum spunea si Codruta, aceasta dependenta poate aparea si fara a alapta copilul.
Sunt de acord cu kiki ca, dupa un an, intarcatul devine din ce in ce mai dificil, si cea care ar putea fi afectata psihic e mama, nicum copilul.
Eu am alaptat doi copii: Catinca - 1 an si 4 luni si Tudor - 1 an si 5 luni. A fost intr-adevar extrem de greu pentru mine, dar ei au uitat relativ repede.

P.S. Imi amintesc ca la Catinca medicul m-a cam certat ca am intarcat-o atat de repede. Mi-a zis ca trebuia sa-i dau macar pana la 2 ani.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, November 29, 2006 1:34 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
hohot Doamne fereste de asa doctori cretini.hohot Pai indiencele alapteaza in special baietii pana la 5 ani (personal mi se pare aberant) si nu cred ca pot primi titlul de natia cu cei mai mamosi barbati. Stiu cum este sa-ti spuna mai multi medici ca nu-i bun alaptatul dupa una an, stiu cat de confuza te poti simti dar personal cred ca fiecare mamica stie mai bine cand a sosit timpul intarcatului.
Vesna
Postat: Wednesday, November 29, 2006 2:48 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Nu cred sa dauneze psihicului copilului. Poate pe al mamei...uff
delfinasa
Postat: Wednesday, November 29, 2006 3:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Numai in tara am auzit de doctori care sa recomande intreruperea alaptatului dupa un an uff, aici trag de mame sa-si alapteze copii pana la 2 ani...intr-adevar intarcatul este dificil dupa 1 an, bebele poate fi afectat o perioada de intarcat, nicidecum de continuarea alaptatului si nu conteaza ca este fetita sau baietel..laptele mamei nu mai are proprietatile de la inceput, dar oricum furnizeaza bebelui multe din vitaminele si proteinele de care are nevoie, pe care mama le stocheaza si se duc spre lapte cu prioritate...eu o s-o alaptez pe fii-mea atat cat va vrea, cu toate ca-mi da semne ca se intarca singura si nici lapte de vaca nu-mi acceptauff...si mie mi-a zis un doctor roman, doctorul meu ginecolog, sa o intarc inainte de a face 1 an, dar eu fac cum cred eu ca e mai bine, asa ca recomandarea lui ramane in aer in privinta mea.
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 29, 2006 6:05 PM

Uff, acum chiar nu mai stiu ce sa fac. El saracutul ar mai manca de la san, eu insa ma simt foarte slabita, dar imi e si tare mila de el si parca nu ma indur sa nu ii mai dau, plus ca nu voi mai simti niciodata acest sentiment pe care il am acum cand alaptez uff
Alina
Postat: Wednesday, November 29, 2006 6:33 PM

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:
plus ca nu voi mai simti niciodata acest sentiment pe care il am acum cand alaptez uff

Ia in calcul acest aspect, eu am suferit tare mult. Dar nu omite nici slabiciunea fizica, acesta a fost unul din motivele pe care l-am intarcat pe Tudor.
delfinasa
Postat: Wednesday, November 29, 2006 7:06 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Numai cand o vad pe fii-mea ca se agata de mine, uit si de moleseala si unele ameteli si de tot si cum sa nu-i mai dau...daca n-as mai avea lapte deloc-deloc si s-ar zgaii la san, as mai zice s-o intarc, dar cat mai am acolo, 2-3 picaturi, ii dau pana seaca de tot...eu fac cum simt si pot sa-mi zica toti doctorii din lume sa intarc, daca eu nu simt ca e timpul, n-o intarc si cu asta basta.
Concluzia ar fi, Adriana, ca daca tu simti ca asta ar fi momentul intarcarii, go ahead, ca oricum vom trece prin asta mai devreme sau mai tarziuuff.
Miri
Postat: Wednesday, November 29, 2006 9:20 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Adriana, eu zic ca toate cele care am trecut de faza cu intarcatul, am avut motive sa trecem prin asta!Tu esti singura in masura sa iei o decizie, in cazul tau!Pune in balanta avantajele si dezavantajele, atunci vei sti ceea ce ai de facut!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed