Al 2-lea copil implica iubire mai putina pentru primul copil?

Options Al 2-lea copil implica iubire mai putina pentru primul copil?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Postat: Friday, May 1, 2009 9:26 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
Chiar astazi am petrecut aproape o jumatate de zi cu Eden.Cat de tare am vrut un baiat si cat de tare il iubesc pe Oshry ,iubirea mea pentru Eden este infinita.Ea este cea care ma ajuta ,care ma intelege si nu se poate altfel.
Este adevarat ca comportamentul meu difera de la Eden la Oshry dar dragostea ramane aceeasi pentru amandoi si pentru cei care vor mai veni de acum incolo.
Exact ceea ce este foarte diferit la baiat si la fetitza :Baiatul trebuie sa primeasca iubirea directa prin atingere ,mangaiere cu Eden numai ma uit la ea si-i spun ca o iubesc si primesc aceeasi iubire inapoi.Este diferentza dintre caractere intre ei dar nu diferentza intre dragostea pe care eu le acord.
kali
Postat: Saturday, May 2, 2009 2:42 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
Am vrut sa raspund de 2 ori pana acum si nu am stiut cu ce sa incep.
La mine, dragostea se manifesta la fel pentru amandoi: pupici, dragaleli, alintaturi.
Insa ii percep diferit.

Eric e un bebelus... nu am nicio pretentie de la el. Pe noi ne leaga si alaptarea... relatia noastra e una simpla; imi aminteste extraordinar de mult de Alexia mica- are aceleasi dragalasenii si preferinte (pana si rasul e la fel). L-am iubit imediat, intens... de parca ne-am fi cunoscut de cand lumea!

Alexia...
Alexia e extraordinara! O apreciez mult si ma regasesc in ea. Bineinteles, relatia noastra e mai complexa- trebuie sa ma mai si impun- iar asta poate fi prost inteles. Dar nu...
Parca o iubesc si mai mult de cand a venit Eric. E si usor de iubit... lipicioasa, tandra... isi striga dragostea peste tot: in mall, pe strada... oricand. Si lupta- o vad- sa nu-si piarda "locul", desi nu e geloasa. Eric lupta sa si-l castige.

Din punctul meu de vedere totul e la dublu: mai mult, mai bun, mai... minunat. Dar e diferit. Insa diferentele astea fac sa se completeze perfect ei doi. Asa ca ma simt de parca mi-as fi recapatat "intregul" si nu-mi mai trebuie altceva.

Voi reveni cu completari atunci cand ma voi impiedica si de masinute prin casa.
amalia
Postat: Sunday, July 19, 2009 11:06 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/24/2009
Postari: 531
nu se pune problema ca il iubesti pe unul mai mult decit pe celalalt,dragoste parintilor este aceiasi,nu ai cum sa tii la unul mai mult,eu nu o sa fac asta, mai ales ca am simtit asta la parintt mei si e dureros(DIFERENTELE INTRE COPII LASA URME ADINCI,CARE NU SE VOR VINDECA NICIODATA)
bires. anamaria
Postat: Sunday, September 26, 2010 3:33 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/9/2010
Postari: 73
Locatia: oradea
kali-ai scris foarte frumos
asa cred si eu .ca dragostea trebuie so imparti la toti copiii la fel.si noi am fost 3 frati si toti 3 am simtit aceeasi iubire de la parinti.la randul meu am 2 fetite andreea de 6 ani si stefania de 10 luni si le iubesc la fel pe amandoua.ma bucur tare mult cand o vad pe andreea cum o iubeste pe stefania, in sensul ca o strange in brate si spune cai dulce ca o steluta ,si straluceste ca o floare(desi ar trebui invers=cai dulce ca o floare si straluceste ca o stelutaras )intradevar poate ca difera cum le arati lor dragostea, ca au nevoi diferite una de alta si pe aia mare o ...cert cry mai mult ,ca aia mica e mai cuminte ,dar nu inseamna ca nu le iubesc la fel de mult.sper doar sa simta si ele la fel
shirel
Postat: Sunday, September 26, 2010 3:39 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
Astazi fiindca Oshry este mai mare credeti-ma ca dragostea mea pentru ei creste odata cu varsta lor .sunt sigura acuma ca avand si 17 copiisic dragostea mea nu va avea margini si voi avea iubire de dat tuturor atat cat are nevoie fiecare !
ingerash
Postat: Sunday, September 26, 2010 5:09 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Ii iubesc pe amandoi la fel de mult.coeur coeur coeur
geta1982
Postat: Friday, November 19, 2010 1:36 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Mda ii iubesc ca pe lumina ochilor mei ,,, dar.... cand l
-am nascut pe Stefan nu am crezut ca o sa il pt iubi cat il iubesc pe Alexandru..M a rog lunile terc ma bucur si ador zambetele lor si imi dau seama ca inima si dragoste e un mistersunny sunny
si totusi se pare ca in secret deoarece cel mic necesita mai mult ajutor sunt partinitoare ..ploua nervi simt ceva mai multa dragoste decat ptr primul .
E vina mea !
petronela_gav
Postat: Friday, November 19, 2010 4:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/5/2009
Postari: 1537
Locatia: Piatra Neamt
ii iubesc pe amandoi la fel de mult, dar mi-am dorit atat de mult o fetita, incat e posibil sa imi manifest dragostea fata de Anastasia intr-un mod mai vizibil.
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, November 19, 2010 8:13 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Nu, nu si iar nu...coeur Eu ma simt vinovata ca mai tip la Alex cand sunt obosita si imi pare tare rau mai apoi si imi inchipui ca da vina pe prezenta lui Teo...dar incerc apoi sa il conving ca il iubesc enorm de mult ....dance
petronela_gav
Postat: Saturday, November 20, 2010 9:02 AM

Intrat: 11/5/2009
Postari: 1537
Locatia: Piatra Neamt
praslea_cel_voinic wrote:
Nu, nu si iar nu...coeur Eu ma simt vinovata ca mai tip la Alex cand sunt obosita si imi pare tare rau mai apoi si imi inchipui ca da vina pe prezenta lui Teo...dar incerc apoi sa il conving ca il iubesc enorm de mult ....dance

si la noi se mai intampla asa, si ma simt tare vinovata.
Darius a simtit asta, uneori imi spune ca vrea sa fie iar bebelus, pentru ca eu iubesc mai mult bebelusii, si ca eu il iubeam mai mult cand era bebelus. am incercat sa ii spun ca acum il iubesc si mai tare, pentru e mare, stie sa imi spuna poezii, sa imi deseneze, ca se imbraca singur. nu stiu cat de bine m-a intelesuff .
alinus
Postat: Saturday, November 20, 2010 9:20 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2008
Postari: 869
Locatia: Italia
Eu sunt in postura mamei care mai vrea un bebelus, dar imi este extraordinar de frica. Daca nu nu o sa il iubesc la fel de mult ca pe Davy sau mai rau o sa il iubesc mai mult? Daca Davy o sa se simta gelos..... In momentul de fata el e pe primul loc, nu trebuie sa imparta nimic cu nimeni, nici mancare, nici dulciuri, nici jucarii si nici afectiune ... Mi se pare complicat!
delfinasa
Postat: Wednesday, March 9, 2011 6:02 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Pfff, nu pot sa nu ma gandesc la asta cand vad ca si sarcinile le traiesc diferit. Ma bucur si acum, a fost foarte asteptat bebe 2, dar parca exaltarea aia pe care-am trait-o la prima sarcina nu o pot trai si acum la a doua uff. La fel s-a intamplat la voi?
misha
Postat: Wednesday, March 9, 2011 6:43 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
La fel, la fel Delfinasa! Eu cred ca e din cauza ca suntem sub influenta atator hormoni, ne incearca sentimente noi si nu prea stim cum sa reactionam. Acum mi-am mai revenit, dar in primele luni eram 'uimita' de ceea ce puteam simti. Oricum, s-au schimbat destule in sufletul meu sau poate doar perceptia a ceea ce simt. Nu pot defini si totusi parca nu e totul la fel ca inainte...Dar sunt sigura ca e de bine!
danab
Postat: Thursday, March 10, 2011 9:12 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Teama asta o am si eu, desi nu sunt gravida, dar vazandu-le pe Oana, Mela, pe Helga, pe Shirel, pe Ely, pe Alexandra si mai sunt cateva mamici (scuze daca nu imi aduc aminte acum) ce bine se descurca cu 2-3-4 copilasi, ma linistesc.
Delfinasa, tu sa ai incredere ca dragostea pentru bebele mic va fi la fel de mare ca pentru Karina, mai ales ca ea e si o fetita inteligenta si va stii sa se adapteze la schimbare si iti va usura treaba. Misha, si la tine e valabil, Maria te va ajuta mult.grup coeur
aurishta
Postat: Thursday, March 10, 2011 2:11 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Buna, fetelor! Va urmaresc discutia si ma gandesc ca as putea spune si eu ceva. Eu am 5 copilasi, cu varste cuprinse intre 17ani si 1 si jumatate. Citeam mai inainte ce spunea cineva, ca nu ar vrea sa imparta dragostea pe care i-o poarta primului copil. Nu va fi deloc asa. Dragostea nu se imparte, se multiplica. Eu am in inima cinci mari iubiri, pentru fiecare copil in parte si cred ca asa e cu fiecare mama.grup coeur
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed