Ajutor

Options Ajutor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
anna92
Postat: Thursday, April 11, 2013 11:51 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/11/2013
Postari: 10
buna fetelor...sunt o mamik noua p forum...am si eu o mare problema...am un baiatel de 3 luni ji ne chinuim cam de la 1 luna jum cu caca...nu prea face singur...ii dau debridat la inceput I'll ajuta acum degeaba I'll ia...am incercat cu eubiotic baby la fel la inceput bn akm iar nu favem decat cu supozitor..nu stiu ce sa ii mai fac...ma gandeam sa incerc cu suculet de pere sau de prune am inteles k lar putea ajuta...va rog dati'mi niste sfaturi...
Adina
Postat: Thursday, April 11, 2013 2:05 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
Si Timea mea a fost un copil constipat. Problema s-a rezolvat cand am inceput diversificarea. Nu ne-ai spus cum papa bebelusul, la san sau lapte praf? Bun venit printre noi!
Deyu.
Postat: Thursday, April 11, 2013 2:39 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 8/19/2012
Postari: 181
Locatia: U.K. si Romania
Bun venit pe la noi!confeti
Cel mai bine ar fi sa consulti pediatrul. Adica...Eu am inceput diversificarea cu Alicia (fetita mea) dupa 3 luni, cu cate o lingurita de suculet o data la 2 zile.
Adina are dreptate, cum il hranesti pe bb ? Artificial sau natural, cu tzitzi ? oare
anna92
Postat: Thursday, April 11, 2013 5:54 PM

papa laptik praf nan 1...pai si eu ma gandeam sa incep sa ii dau suculete dar doctorita zice sa mai astept..bb meu daca nu face caca o zi seara nu ma inteleg delc cu el...plange pana nu ii bg supozitor nu se potoleste iar doctorita mia zis sa I'll las si 3 zile chiar nu pot sa I'll las mai mult de o zi...
Deyu.
Postat: Thursday, April 11, 2013 9:16 PM

anna92 wrote:
papa laptik praf nan 1...pai si eu ma gandeam sa incep sa ii dau suculete dar doctorita zice sa mai astept..bb meu daca nu face caca o zi seara nu ma inteleg delc cu el...plange pana nu ii bg supozitor nu se potoleste iar doctorita mia zis sa I'll las si 3 zile chiar nu pot sa I'll las mai mult de o zi...

Incearca alt pediatru. Adica, nu stiu. Fiecare bb are ritmul lui, dar daca tu crezi ca esti pregatita si crezi ca e bine, nu ai decat sa incepi. Asa am simtit si eu.pupici Cum a spus si Adina, poate ca de la div. trece.oare Daca nu, ai putea sa schimbi lapticul.
Adina
Postat: Thursday, April 11, 2013 9:44 PM

Hey! Eu zic ca e prea mic pentru diversificare dar fiecare mamica face cum crede. In principiu nu sunt de acord cu supozitoarele decat daca e absolut necesar si da, e adevarat ca bebeii pot face caca doar o data la 3 zile... am exemplu viu in casa... S-ar putea ca starea micutului sa nu fie neaparat din cauza asta... ai grija cu supozitoarele ca piticul se obisnuieste si apoi nu mai face de bunavoie... multa bafta!
sweet angel
Postat: Thursday, April 11, 2013 11:19 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
Si noi am avut problema asta, pe la 5 luni cred s-a rezolvat singura. Pediatra noastra a spus ca la uni copii le lipseste stimulul de a face caca. Mie mi-a spus daca nu face timp de 3 zile sa ii fac o microclisma( aici se gaseste special pt bebelu?i, nu stiu daca si in tara e direct dozata pt a fi folosita o data si pe urma se arunca, e mult mai subtire decat un supozitor). Sau mi-a mai spus sa iau in bat de ureche sa il bag in crema si sa ii bag in fund batul de cateva ori (nu bagat si lasat, specific sa nu fiu inteleasa gresit) asta ca sa il stimulezi. La început ii faceam o microclisma, pe urma jumatate si pe la sfarsit bagam doar betisorul orl in solutia pt clisma si il bagam de 2 ori in fundulet si pe urma facea singur.
anna92
Postat: Friday, April 12, 2013 7:31 PM

buna fetelor din nou...vreau sa zic ca de ieri am inceput sa ii dau suculet de para azi dimineata a facut singur..nu foarte mult dar a facut singur..azi iam dat din nou suculet de para sa vedem maine daca face...sper sa nu ne faca o bucurie tocmai la biserica specific k maine I'll botezam...multumesc de sfaturi...
Deyu.
Postat: Friday, April 12, 2013 10:12 PM

anna92 wrote:
buna fetelor din nou...vreau sa zic ca de ieri am inceput sa ii dau suculet de para azi dimineata a facut singur..nu foarte mult dar a facut singur..azi iam dat din nou suculet de para sa vedem maine daca face...sper sa nu ne faca o bucurie tocmai la biserica specific k maine I'll botezam...multumesc de sfaturi...

Bravo! Sa va ajute Doamne-Doamne, si sa fie bine!pupici Sa va bucurati pe deplin de ziua de maine!Love
anna92
Postat: Monday, April 15, 2013 7:30 AM

m'am bucurat degeaba...a facut atunci sungur...si iar de 2 zile pauza...alaltaseara i'am bagat supozitor...ieri nu a facut deloc si acum e cam agitat...se vede ca I'll doare burtica...nu stiu ce sa ma mai fac cu el...
shirel
Postat: Monday, April 15, 2013 7:48 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
KK la un copil de 3 luni nu trebuie sa fie zilnica ca la noi sau ca la copii mai mari .Nu este un motiv de ingrijorare ,ceea ce faci tu anna92 cu toate supozitoare pe care-i dai sa fie si mai complicata treaba si totul sa functioneze automat si s-ar putea sa aveti asa probleme si mai tarziu .Stomacelul lor este foarte fragid la o asemenea varsta de ce vrei tu sa fortezi ceva acuma cand totul trebuie sa fie de la sine,cand corpul lui incearca sa invete cum sa functioneze .Nu mai incerca cu toate prostiile este prea mic dute cu el la medicul pedriatru el te va indruma exact ce trebuie sa faci si daca trebuie sa faci .Incearca sa-i faci zilnic masaj pe burtica ,baitze calde si asta il va ajuta tare mult.Mai ales baietei sunt cunoscuti ptr astfel de probleme mai ales la 3 luni cand copilul nu trebuie sa faca zilnic KK.
Adina
Postat: Monday, April 15, 2013 8:37 AM

Sunt de acord cu shirel. Cere sfatul pediatrului si daca nu esti multumita de el mergi la altul. S-ar putea ca problema sa fie laptele dar asta tot pediatrul este in masura sa-ti spuna. Numai bine
bulibuli
Postat: Tuesday, April 16, 2013 9:36 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Pe noi ne-a ajutat Sanzyme si Biotics, de asemenea gimnastica, baia si masajul il ajuta.. sunt anumite miscari care-l ajuta sa elimine gaze si ii imbunatatesc tranzitul: ii aduci genunchii indoiti spre abdomen presand usor pe burtica, apoi ii intinzi piciorusele, repeti de 10-15 ori miscarea, apoi ii faci bicicleta, apoi reiei... faci de 2-3 ori seria, ai sa vezi ca-l ajuta si nu mai e asa balonat. Eu faceam exercitiile astea de 2-3 ori pe zi, de obicei inainte de papa si somnic.
ingerash
Postat: Wednesday, April 17, 2013 2:04 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
anna92 wrote:
buna fetelor...sunt o mamik noua p forum...am si eu o mare problema...am un baiatel de 3 luni ji ne chinuim cam de la 1 luna jum cu caca...nu prea face singur...ii dau debridat la inceput I'll ajuta acum degeaba I'll ia...am incercat cu eubiotic baby la fel la inceput bn akm iar nu favem decat cu supozitor..nu stiu ce sa ii mai fac...ma gandeam sa incerc cu suculet de pere sau de prune am inteles k lar putea ajuta...va rog dati'mi niste sfaturi...

Aceeasi problema am avut-o cu primul si am schimbat eu regimul,fara multe fainoase,carne cat mai putina,branza in cantitate mica,am mancat,pere,prune.......conteaza mult si ce mananca mamica care alapteaza,in rest nu te ingrijora nici bebe al meu nu face zilnic,tot a 2-3 zi si am grija sa-i dau fructe,sucuri,piureuri de fructe....numai bine DistanceKiss
anna92
Postat: Wednesday, April 17, 2013 3:53 PM

ingerash wrote:

Aceeasi problema am avut-o cu primul si am schimbat eu regimul,fara multe fainoase,carne cat mai putina,branza in cantitate mica,am mancat,pere,prune.......conteaza mult si ce mananca mamica care alapteaza,in rest nu te ingrijora nici bebe al meu nu face zilnic,tot a 2-3 zi si am grija sa-i dau fructe,sucuri,piureuri de fructe....numai bine DistanceKiss

eu ii dau lapte praf...deci nu trebuie sa am eu grija...are 3luni si 6 zile de la vreo 5 zile am inceput sa ii dau pere si mere...mananca ft bn dar nu face..lam lasst si 3 zile si iam bagat supozitor...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed