ajutor!!!

Options ajutor!!!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ioanaa
Postat: Saturday, February 16, 2008 11:05 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
bebelu meu are 1luna si 2 saptaani il alptez la san cu completare de lapte praf dar incepand de ieri nu vrea sa mai suga la san cand il pun sa suga se enerveaza si plange !problema nu e asta cea mai grava ma ingrijorez pt ca nici lapte nu mai am cu toate ca alimentatia mea e corespunzatoare care ar fi cauza lipsei laptelui?
dya
Postat: Sunday, February 17, 2008 6:08 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Una din multele cauze a fi ca daca ii dai completare atunci bebelul nu mai trage cum trebuie la sin astfel ca productia de lapte nu mai este asa bine stimulata motiv pentru care incepe sa se reduca.Alte cauze ar mai fi stresul , pozitia in timpul alaptatului .....mai sunt dar acum nu mai imi vin in minte.
Mai multe despre alimentatia bebelusilor gasesti AICI
Lilly of the valley
Postat: Thursday, February 28, 2008 9:55 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
cred ca topicul ar trebui mutatflowers flowers flowers
gordi
Postat: Wednesday, April 23, 2008 7:34 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/19/2007
Postari: 41
Locatia: timisoara
Din pacate asa am patit si eu cu fetita mea. Avea in completare lapte praf si pur si simplu a refuzat sa mai suga la san. Eu nu am gasit nici o solutie. Din pacate s-a intarcat singura.cry
gordi
Postat: Wednesday, April 23, 2008 7:36 PM

Intrat: 10/19/2007
Postari: 41
Locatia: timisoara
Sper din tot sufletul ca tu ai gasit o solutiepupici
lifeinhim
Postat: Wednesday, April 23, 2008 8:38 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
Incearca cateva zile sa nu mai dai completare. Daca tu esti OK, te odihnesti si bei destula apa, dupa vreo 2 zile ar trebui sa se regleze cantitatea de lapte si sa ai destul. Daca o tii tot asa te indrepti spre renuntarea la san.
greieras
Postat: Wednesday, April 23, 2008 9:22 PM

Intrat: 11/25/2007
Postari: 44
Locatia: Transilvania
Am avut si noi problema asta cand aveam vreo 3 luni...Rares nu mai vroia tzitzi, plangea si isi strangea guritza cand il puneam la san. Nu i-am dat in ziua acea nimic de papa(nu din rautate...ci din teama sa nu se piarda bunatate de laptic).Am insistat, pana cand s-a hotarat sa pape tzitzi minunat.
Am fost plecata din oras 1 zi si ia dat tati sticlutza...a vazut ca din ea ii curge mai usor si din aceasta cauza a refuzat sanul.

Bebei nostri cat sunt de mici ...sunt niste smecheri!!!!!!abia astepta sa-ti prinda o slabiciune...si gata sunt!!!
petro
Postat: Friday, May 2, 2008 6:20 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Incearca sa schimbi biberoanele. Sunt biberoane pe varste: de la 0 la 1 luna; de la 1 luna la 3 luni; de la 3 la 6 luni si peste 6 luni. Eu i-am dat lui Darius lapte praf de la 7 zile pt. ca nu se satura cu tzitzi. Dar a mai trecut ceva timp pana am aflat de genul asta de biberoane. Am luat Avent si le folosim si acum. Schimbam doar tetinele tot la 3 luni. Am preferat marca asta pt. ca tetina are mai multe gauri (asemanator sanului), nu doar una singura. Chiar daca bebe nu vrea san la o masa tu sa nu uiti de pompa de san. Eu o mai foloseam inca si dupa ce Darius s-a intarcat.
Lilly of the valley
Postat: Friday, May 2, 2008 6:27 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
petro wrote:
Incearca sa schimbi biberoanele. Sunt biberoane pe varste: de la 0 la 1 luna; de la 1 luna la 3 luni; de la 3 la 6 luni si peste 6 luni. Eu i-am dat lui Darius lapte praf de la 7 zile pt. ca nu se satura cu tzitzi. Dar a mai trecut ceva timp pana am aflat de genul asta de biberoane. Am luat Avent si le folosim si acum. Schimbam doar tetinele tot la 3 luni. Am preferat marca asta pt. ca tetina are mai multe gauri (asemanator sanului), nu doar una singura. Chiar daca bebe nu vrea san la o masa tu sa nu uiti de pompa de san. Eu o mai foloseam inca si dupa ce Darius s-a intarcat.

Sunt bune, dar nu se potrivesc oricarui tip de sticluta, cred ca doar celor cu gatul larg si unui anume tip, de preferinta tot avent. Acum 3 ani in urma noi am improvizat pt farlin, care aveau doar tetine in cruce, cat a fost bebe mic a fost ok, cans au aparut dintzucii si tragea de tetina, adios, curgea pe alaturi. Acelasi lucru a fost si cu alte tipuri de tetine.
De altfel marea majoritate a marcilor au tetine pe grupe de varste si tipuri de lapte (mai gros, mai subtire, cu cereale sau fara)
petro
Postat: Saturday, May 3, 2008 10:34 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Eu nu am luat doar tetinele. Am luat biberoanele cu tot cu tetina, iar pe parcurs am schimbat doar tetinele. E normal sa nu se potriveasca decat la tipul de sticluta pentru care au fost concepute. Pana sa aflu de tipul asta am cumparat peste 20 de biberoane: in special pentru colici (aveam eu o problema pe cheliuta la vremea aia), dar ba aveau gaura prea mare, ba nu prea trageau aer si tot asa... Acu' sunt multumita. Nu-mi pot imagina cum ai improvizat sa pui tetina de la un tip de biberon la altul hohot. Oricum. de trei ani s-au schimbat putin vremurileras
mitzulina1984
Postat: Sunday, May 4, 2008 11:40 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 5/4/2008
Postari: 113
ar putea sa fie de vina si colicii.Pune-i ceva cald pe burtica{dar nu firbinte}si cumpara ceai si siropuri pt colicipupici
mitzulina1984
Postat: Monday, May 5, 2008 12:48 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 5/4/2008
Postari: 113
asa am crezut si eu cand am trecut prin aceiasi situatie dar o sa vezi ca o sa se rezolve nu renunta la alaptare.Aceiasi greseala era sa fac si eu.acum sigur regretam pt ca acum are 8 luni si tot de la san papa laptebye
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed