Ai devenit mamica - ce faci daca esti "asaltata" de sfaturi si indicatii?

Options Ai devenit mamica - ce faci daca esti "asaltata" de sfaturi si indicatii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxie
Postat: Monday, January 25, 2010 4:12 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Ce fac?
Zic ca ei si fac ca mine!yes
mikaela
Postat: Saturday, December 4, 2010 6:34 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
miriam wrote:
am citit si eu acum ce a-ti scris voi pe aici, la mine a fost alta extrema : eu aveam nevoie de sfaturi,si nu prea aveam pe cine sa intreb.mama la 70 de ani, nu mai stie ce se face acum. doar pe o cumnata de a mea o mai bazaiam cu telefonul.
de aceea imi pare rau ca v-am descoperit atat de tarziubanghead

Si eu am fost la extrema asta, am avut nevoie de sfaturi si nu m-a indrumat nimeni...Mi-am batut singura capul, am citit zeci de carti si site-uri si se facea misto de mine ca-mi cresc copilul "dupa carte". Soacra-mea nici nu ma ajuta dar nici nu ma deranjeaza...Mama e departe, am terorizat-o cu telefonul cand aveam intrebari fara raspuns si uneori nu stia nici ea ce sa-mi raspunda. Zicea ca s-au schimbat timpurile si nu mai stie...cel putin imi asculta of-ul...Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat copil sanatos, care a dormit noptile si cu care nu am avut prea multe batai de cap.
Kmy
Postat: Saturday, December 4, 2010 6:37 AM

Intrat: 9/13/2006
Postari: 1653
Locatia: SV
mikaela wrote:

Si eu am fost la extrema asta, am avut nevoie de sfaturi si nu m-a indrumat nimeni...Mi-am batut singura capul, am citit zeci de carti si se facea misto de mine ca-mi cresc copilul "dupa carte". Soacra-mea nici nu ma ajuta dar nici nu ma deranjeaza...Mama e departe, am terorizat-o cu telefonul cand aveam intrebari fara raspuns si uneori nu stia ce sa-mi raspunda. Zicea ca s-au schimbat timpurile si nu mai stie...cel putin imi asculta of-ul...

La fel am fost si eu , locuiam in Madrid departe de toate mamele din familie, doar ca eu deja va descoperisem computerlove
mikaela
Postat: Saturday, December 4, 2010 6:49 AM

Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Si eu descoperisem 7p.ro, imi facusem cont prin 2007 dar am uitat parola si mai citeam cand si cand, dar fara sa postez. Eu am lucrat toata perioada de sarcina, am stat acasa cu bebe 3 luni, apoi am reinceput lucrul, am fost ocupata si mi-a fost greu sa rasfoiesc tot site-ul si sa stau ore intregi sa citesc toate paginile la un subiect (cum fac acumsic ). Asa ca scurtam vizitele on-line la obtinerea de informatii stricte si la obiect cu nevoia mea... N-am avut "statul la taifas" si urmarul pe care sa ma plang...Eh, ce sa-i faci, asta-i viata, mergem inainte si invatam ca se poate si fara "fusta mamei" ras
roxanik
Postat: Friday, December 24, 2010 8:54 PM

Nivel: Grupa mica

Postari: 229
Locatia: in my heart ...
Am fost si inca sunt asaltata de sfaturi si indicatii. Insa unele chiar mi-au fost de folos. Eu ascult pe cei ce imi dau sfaturi, si ca alte mamici, tac si fac cum stiu eu mai bine. ras
koko2008
Postat: Saturday, January 8, 2011 2:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Nu prea am primit sfaturi.Cei din jur ma cred experta.Nu stiu de ce. Daca era ceva o intrebam pe mama .computerlove
aurishta
Postat: Thursday, May 12, 2011 1:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
La primul copil am fost de-a dretul asaltata! Am fost asa de stresata incat am inceput sa refuz din start orice sfat, fara sa mai cercetez daca era bun sau nu. Daca intram in vreo dilema, ceream parerea cui credeam eu ca este competent. Am invatat din aceasta experienta ceva: niciodata nu dau un sfat daca nu-mi este cerut. Respect alegerile fiecaruia, chiar daca nu sunt de acord cu ele. Acum ignor pur-si-simplu toate interventiile neavenite, iar daca persoana este deosebit de insistenta ii spun politicos ca eu asa consider ca e bine. Si gata!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed