Ai devenit mamica - ce faci daca esti "asaltata" de sfaturi si indicatii?

Options Ai devenit mamica - ce faci daca esti "asaltata" de sfaturi si indicatii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
kali
Postat: Tuesday, December 30, 2008 7:12 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
inger7 wrote:

bravo bravo bravo firstprize iloveyou iloveyou

Nu e pe bune; asta-i din amintirile familiei mele, da' cine ii crede?
ingerash
Postat: Tuesday, December 30, 2008 7:15 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
kali wrote:

Nu e pe bune; asta-i din amintirile familiei mele, da' cine ii crede?

:018: de asta e bun jurnalul,ai dovadapupici pupici pupici
petro
Postat: Tuesday, December 30, 2008 7:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
kali wrote:
Lasati, ca si eu am fost copil minune, daca nu stiati! La 1 an vorbeam perfect si-l ziceam si pe "r", spuneam poezii si cantece; aveam un adevarat repertoriu,maseluta fool
Aaaaa, si am mers devreme tare- da' nu mai stiu cand.

Eu am fost mai inapoiata. Am mers dupa 1 an si 2 luni. Am vorbit de pe la 7 luni (ceream papa si apa, ziceam mama si tataras), dar la 8 luni am cazut din carucior si n-am mai zis nimic pana pe la 2 ani... Vai de capu' meu fool
shirel
Postat: Tuesday, December 30, 2008 9:03 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Ai mei pana la doi ani au crezut ca sunt muta ,nu scoteam un sunet
......dar si cand am inceputsa vorbesc nu-mi mai puteau inchide gura.hohot hohot hohot hohot asta a ramas valabila si pana in zilele noastre.sic
mama_Sonyei
Postat: Friday, January 16, 2009 10:32 AM

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
kali wrote:

Una peste alta, sfaturile nu le mai accept de mult timp si chiar devin irascibila atunci cand mi se ofera fara sa le cer, insa ceea ce ma deranjeaza e- cum ziceai si tu- comparatia dintre copii. Mi se intampla des si tot la fel de enervante mi se par exagerarile.

Eu fac mai frumos - zic "da mama/bunica/matusa... etc" si fac asa cum ma taie capul. Am descoperit de la Sonya ca pe mine ma invata cel mai bine bebele ce ii e bun si ce nu, ce ii trebuie si ce il/o deranjeaza, nici macar din carti nu ma mai obosesc sa mai citesc. Dar al meu sot e mort - "ce trebuia sa faca la 1 luna? dar la 2 luni?" - imi vine sa il bat, el nu intelege ca nu toti copii au aceeasi rata de dezvoltare, desi vede la fetele lui ca sunt diferite ca luna si soarele ras Ma mai innebuneste ca el la 4 ani citea si se ducea singur la gradinita si se juca jocuri inteligente (asa isi aduce el aminte) nu ca Sonya care e tot la cititul pe litere si deseneaza aceleasi lucruri toata ziua sau se joaca jocuri prin imitatie banghead Pot sa ii fac ceva? NU!!! Il las in pace si merg mai departe - fiecare cu ritmul lui (Sonya cred ca seamana foarte mult cu mine la varsta asta, eu eram seful peste tot si nu ma interesa cititul sau scrisul ci sa pun pe toata lumea sa faca asa cum vreau eu sic - astea's din amintirile bunicilor mei despre mine ras )
alinus
Postat: Friday, January 16, 2009 3:50 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2008
Postari: 869
Locatia: Italia
Si eu am noroc ca nu-s in tara ca as fi fost invadata de sfaturi care mai de care! Si-asa cand sun in tara ploua cu sfaturi si intrebari de gen:
- il tii mereu infasat da? ca asa trebuie.
-sa-l speli cu musetel pe fata si ochisorii,da? Asa faci nu?
-da caciulita ii pui pe capusor?
Sigur ma dileam dak eram in tara. Ca multe alte mame ma ghidez dupa instinctul meu si cred ca fac bine.Imi alaptez copilu la san si il tin cum cred eu ca e comod si pt mine si pt el, il pun pe burtica mea cate 5 min in fiecare zi pt ca vad ca ii place, il infas doar cand vad ca e prea obosit si nu poate sa adoarma sau cand ii sunt reci manutele, caciulita ii dau noaptea si cand deschid fereastra ca sa aeresc camera iar cu musetel il sterg in fiecare dimineata dar doar pe fata nu si ochisorii pt ca siu ca e toxic pt ochisori.
alinus
Postat: Friday, January 16, 2009 3:59 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2008
Postari: 869
Locatia: Italia
Aaa era sa uit! Am patit si eu ca unele persoane sa faca fel si fel de comparatii. Eram insarcinata si o tipa care era insarcinata si ea imi spune: Vai draga dar ce mare e burta ta, a mea e asa de mica! M-am enervat asa de tare ca i-am raspuns cam urat. Si tot referitor la burtica o tipa de cate ori ma intalneam cu ea imi spunea : Da ce ti-a crescut burta! In ambele cazuri am ripostat , nu am tacut din gura. Nici nu vreau sama gandesc ce o sa fac dak o sa zica cineva ceva referitor la bebeul meu.boxing box2 angry
fdianamaria
Postat: Friday, January 16, 2009 4:46 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Pe mine nu ma ating de nici un fel comentariile din jur. Incerc sa iau ce e mai bun (de fapt, ce cred eu ca e mai bun...pentru ca notiunea de bun e tare relativa) si sa le aplic. Dau dreptate tuturor si le respect punctul de vedere. E clar ca fiecare are alt mod de a vedea lucrurile. Doar ca copiii mei au o singura mama si un tata, asa ca regulile noastre sunt singurele care se aplica. sic

PS Am mai spus pe undeva...cel mai tare ma irita batranii. Nu pentru ca au sfaturi pentru orice, ci pentru ca sunt extrem de insistenti si inflexibili in gandire.
ingerash
Postat: Friday, January 16, 2009 4:46 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
alinus wrote:
Nici nu vreau sama gandesc ce o sa fac dak o sa zica cineva ceva referitor la bebeul meu.boxing box2 angry

firstprize cred ca e bine sa dai ignore la astfel de remarci!Vor fi destule inarmeaza-te cu indiferenta,selecteaza doar ce iti este de folospupici computerlove
kali
Postat: Friday, January 16, 2009 5:14 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
alinus wrote:
Aaa era sa uit! Am patit si eu ca unele persoane sa faca fel si fel de comparatii. Eram insarcinata si o tipa care era insarcinata si ea imi spune: Vai draga dar ce mare e burta ta, a mea e asa de mica! M-am enervat asa de tare ca i-am raspuns cam urat. Si tot referitor la burtica o tipa de cate ori ma intalneam cu ea imi spunea : Da ce ti-a crescut burta! In ambele cazuri am ripostat , nu am tacut din gura. Nici nu vreau sama gandesc ce o sa fac dak o sa zica cineva ceva referitor la bebeul meu.boxing box2 angry

Apropo de asta, si eu am reactionat urat o data... m-am intalnit cu o cunostinta care a fost surprinsa intr-un mod neplacut de cat mi-a crescut burta in scurt timp si s-a manifestat sincer, sub primul impuls. Nici nu a fost inspirata sa-si corecteze greseala.
Eu m-am simtit cam prost si cumulat cu toanele de gravida mi-a iesit pe gura ditamai porumbelul: i-am zis ca eu am motiv sa arat asa, dar ea... ce scuza are? (e mai grasuta tipa). Nah, am cu un dusman mai mult, acum.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, January 16, 2009 7:46 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
kali wrote:

Apropo de asta, si eu am reactionat urat o data... m-am intalnit cu o cunostinta care a fost surprinsa intr-un mod neplacut de cat mi-a crescut burta in scurt timp si s-a manifestat sincer, sub primul impuls. Nici nu a fost inspirata sa-si corecteze greseala.
Eu m-am simtit cam prost si cumulat cu toanele de gravida mi-a iesit pe gura ditamai porumbelul: i-am zis ca eu am motiv sa arat asa, dar ea... ce scuza are? (e mai grasuta tipa). Nah, am cu un dusman mai mult, acum.

bravo cool
AdrianaC
Postat: Friday, January 16, 2009 10:20 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
kali wrote:

Super tare !!! newclap newclap newclap

Eu nu ma iau dupa nimeni si de aceea au si renuntat sa ma mai preseze cu sfaturile lor nedorite si necerute. Stiu ca eu sunt singura care decide in privinta copiilor si ca orice ar face nu pot trece peste mine.

Chiar si Tzepii imi spune ca daca eu zic ca asa e bine, atunci asa facem ras
CRACIUN MADALINA
Postat: Saturday, January 24, 2009 7:52 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/20/2008
Postari: 25
Locatia: BUCURESTI
si eu sunt in aceiasi situatie nu mai suport sfaturile celor din jur de ce faci asa si nu invers si tot asa dar ma multumesc ca stau singura si am parte doar de citeva ore de stres cearta
Ana
Postat: Saturday, January 24, 2009 7:55 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
kali wrote:

bravo bravo bravo bravo bravooo
cristinaflorina
Postat: Saturday, January 24, 2009 8:33 PM

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Pe mine m-a enervat rau mama o data cind eram cu totii la ea si Edy a facut febra 37.Iar sotul meu si-a dat cu parerea ca poate sunt dintisorii, la care mama i-a raspuns pe un ton foarte urit \(ca si asa nu prea il sufera): "mai taci draga bine ca le stii tu pe toate nu are cum sa fie dintii e prea mic". Deci mi-au venit niste nervi de imi venea sa imi imbrac copilul si sa plec. Si multe altele.Cred ca tatal copilului care sta toata zioua linga el ii stie cit de cit modurile de a plinge si chiar dacaera un sfat prost sau o parere nu trebuia sa ii spuna in halul asta, ca si cind e ultimul prost.angry angry
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed