Ai devenit mamica - ce faci daca esti "asaltata" de sfaturi si indicatii?

Options Ai devenit mamica - ce faci daca esti "asaltata" de sfaturi si indicatii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ana
Postat: Saturday, December 27, 2008 10:11 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
[quote=inger7]Imi aduc aminte de o intamplare,stateam cu copii pe o banca in parc si se aseaza langa noi o batranica,dupa numeroase complimente imi tranteste o remarca la care am incercat sa nu rad.Madalina avea un an si 6 luni,doamna in varsta se mandrea ca are o nepotica de 1 an si 1 luna si ca vorbeste perfectras hohot hohot hohot si sa fiu atenta ca fata nu este in regula:018: De atunci evit sfaturile pe care nu le cer,triez ce vreau sa aud si fac cum cred ca este bine pentru copii.[/quote
ce sa le mai zici cam asa is batranii se lauda....cu nepotii tre sai intelegem!!!pupici pupici ]
cristinaflorina
Postat: Saturday, December 27, 2008 10:41 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Sa dai sfaturi la altii e foarte usor. Si eu la fel zic ca ei si fac ca mine. Dar pe mine ma oftica mai tare cind vad ca imi da sfaturi o femeie care nu a avut in viata ei copii. Si le zice cu asa gravitate de iti vine sa o box2
mommy
Postat: Sunday, December 28, 2008 8:24 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
kali wrote:
La al doilea copil e si mai enervant pentru ca ar putea presupune ca ai deja experienta. Se mai poarta si metoda "ascultatului prin selectie", la modul:
- Ai lapte?
- Am
- Lasa, nu-i nimic, ca in ziua de azi se gasesc formule...
- Dar nu ii trebuie completare, am lapte suficient.
- Ai cantar?
- Am.
- Lasa, ca-ti dai seama daca ia in greutate, nu fii suparata...

hohot hohot hohot
Sfefania_Johansson
Postat: Monday, December 29, 2008 10:22 AM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
of..ca mi-ai adus aminte..jacqueline primeste de ziua ei carucior (jaf luat la mana a 17-a foarte ieftin) de la socrul meu..ca cica caruciorul meu nu e bun..ca ea nu e cu fata spre minefool banghead banghead pai de pe vremea lui pazvante nu se mai fac carucioare pt copii de peste 1 an care sa stea sa se uite la mama..nervi nervi plus ca pt ea nu e interesant sa se holbeze numai la mine, in loc sa vada lumea din jur..
i-am spus socrului: nu am nevoie de carrucior!! el a zis: las, ca am vazut EU ca ai nevoiebanghead banghead ce mai poti spune la asa faza??????fool fool
ia-m spus ca are nevoie de jucarii, de o papusa, o tricicleta sau o masina mare de calarit toata ziua la ea..el a spus ca ea nu are nevoie de jucarii, ca are deja multefool asa a decis el hohot hohot si ce sa fac?? are, intr-adevar multe, dar are zdranganele si jucarii de rontait, pt bebe de la 3 luni pana la 9 luni..nervi cum sa-si dezvolte inteligenta daca nu descopera si alte chestii??disputa
petro
Postat: Monday, December 29, 2008 12:01 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Eu imi amintesc de cand eram gravida. Mergeam la Blaj la bunica sotului si de fiecare data avea ceva sa ma invete pe cand vine copilul. Cea mai tare a fost sa nu-i dau suzeta ca o tine pana merge la scoala si sunt urati copii cu sezete in gura hohot La trei saptamani dupa ce am nascut am mers pentru o noapte la ea si cand a vazut ca vreau sa-i pun suzeta in gura mi-a dat peste mana. Asta m-a infuriat la culme. I-am zis (aproape racnind) ca e copilul meu si mi-l cresc asa cum vreau. N-am nevoie de sfaturi de la nimeni ca sa cresc un copil. Asta a fost singura incaierare ca n-a mai indraznit sa-mi spuna ce sa-i fac, ce sa-i dau sa manance, cum sa-l imbrac. Nebuna e nebuna. Nu se poate intelege nimeni cu ea ras Acum cand il vede ca incepe sa maraie copilul ii da repede suzeta ca sa se linisteasca ras Acum singurul repros care mi-l face e ca nu ma duc cu copilul la biserica. Ca daca nu ma duc cu el la biserica o sa se imbolnaveasca. De-aia se imbolnavesc copii ca nu-i duc parintii la biserica. In punctul ei de vedere eu sunt atee. Dar e mai bine asa.
Andi&Mariuca
Postat: Monday, December 29, 2008 9:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
kali wrote:
La al doilea copil e si mai enervant pentru ca ar putea presupune ca ai deja experienta. Se mai poarta si metoda "ascultatului prin selectie", la modul:
- Ai lapte?
- Am
- Lasa, nu-i nimic, ca in ziua de azi se gasesc formule...
- Dar nu ii trebuie completare, am lapte suficient.
- Ai cantar?
- Am.
- Lasa, ca-ti dai seama daca ia in greutate, nu fii suparata...

Oana, scuza-ma, situatia este cel putin tampita si deranjanta insa... nu pot sa nu dance :018:

Doamne, nu pot sa cred ca voi chiar ati avut aceasta conversatie!fool banghead

si eu am primit zeci, sute poate chiar mii de sfaturi de la tot felul de persoane - incepand de la prieteni, familie, cunoscuti pana la straini, in diverse imprejurari. la inceput, chiar ascultam pentru ca nu eram sigura pe mine si aveam nevoie si de alte opinii... insa de ceva vreme, poate ca si datorita experientei acumulate, nu prea mai ascult decat daca persoana care mi le ofera este chiar cineva care stie ce spune.

cat despre remarcile de genul celei pe care a facut-o batrana despre fetita de 1 an si un pic....fool box2 eu as fi intrebat-o daca nu cumva stie nepoata ei sa faca si o integrala de e la x daca tot vorbea perfect la varsta ei....:018:

am incetat de foarte mult timp sa mai pun la suflet sau la cap vreo remarca de genul asta si devin chiar iritata cand cineva isi permite asemenea lucruri vis a vis de copilul meu. ce-i drept nu tin minte sa se fi intamplat chiar pe fata insa diverse insinuari de unele mamici care erau foarte mandre de copiii lor, am mai auzit. copilul meu este copilul meu si este unic, in felul lui. end of story!thumright
kali
Postat: Monday, December 29, 2008 9:36 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Andismom wrote:

Oana, scuza-ma, situatia este cel putin tampita si deranjanta insa... nu pot sa nu dance :018:

Doamne, nu pot sa cred ca voi chiar ati avut aceasta conversatie!fool banghead

rambo
Dap, eu am ajuns la concluzia ca sunt unii care tampesc cand li se naste un copil in familie. Conversatia a fost purtata cu soacra-mea, pe care am intrebat-o la un moment dat daca se simte datoare sa fie ingrijorata... a cam bagat-o in ceata intrebarea mea insa am avut grija sa completez prin a-i spune ca nu e cazul sa-si faca mai multe probleme ca mine.
Oricum, tot acum m-a intrebat ce-i aia fontanela- tinand cont ca e farmacista!!
Eheee, sa vezi ce bine-mi statea in spital, la telefon, incercand sa o linistesc EU pe EA si sa-i raspund la toate nelamuririle. Dupa un timp am inceput sa nu-i mai raspund la telefon.

Una peste alta, sfaturile nu le mai accept de mult timp si chiar devin irascibila atunci cand mi se ofera fara sa le cer, insa ceea ce ma deranjeaza e- cum ziceai si tu- comparatia dintre copii. Mi se intampla des si tot la fel de enervante mi se par exagerarile.

shirel
Postat: Monday, December 29, 2008 9:52 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Si pe mine ma inerveaza mamele care isi lauda copii de parca ar fi
unicate pe lumea asta.Al meu este asa de destept a inceput sa vorbeasca de la 4 luni banghead banghead sau cum adica inca nu merge al la varsta asta deja fugea.Ce idioate,nu pot sa le sufar si pe aici chiar gasesti multe din astea.
Unde merg cu Eden la un cerc pentru copii si parinti de ritmica,sa le vezi pe mamicii cit de tare se obosesc ca sa arate la toata lumea cit de talentanti le sunt copii si cind acestea nu executa ceea ce vor ele intra direct in panica :Cum acasa face toata ziua exercitiul asta sau de ce nu canta ca ,acasa stia melodia pe de rost.Sunt asa de ocupate sa impresioneze pe ceilalti parinti ca uita si pentru ce au venit in final sa se distreze impreuna cu copii lor.Nu pot sa le suport prostiile!
fool fool
Andi&Mariuca
Postat: Monday, December 29, 2008 9:52 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
kali wrote:

rambo
Dap, eu am ajuns la concluzia ca sunt unii care tampesc cand li se naste un copil in familie. Conversatia a fost purtata cu soacra-mea, pe care am intrebat-o la un moment dat daca se simte datoare sa fie ingrijorata... a cam bagat-o in ceata intrebarea mea insa am avut grija sa completez prin a-i spune ca nu e cazul sa-si faca mai multe probleme ca mine.
Oricum, tot acum m-a intrebat ce-i aia fontanela- tinand cont ca e farmacista!!
Eheee, sa vezi ce bine-mi statea in spital, la telefon, incercand sa o linistesc EU pe EA si sa-i raspund la toate nelamuririle. Dupa un timp am inceput sa nu-i mai raspund la telefon.

Una peste alta, sfaturile nu le mai accept de mult timp si chiar devin irascibila atunci cand mi se ofera fara sa le cer, insa ceea ce ma deranjeaza e- cum ziceai si tu- comparatia dintre copii. Mi se intampla des si tot la fel de enervante mi se par exagerarile.

mami, eu cu soacra mea - fata faina de altfel cand nu se apuca de vorbit aiurea ( aceeasi care mi-a dat niste sfaturi absolut....absolute - daca intelegi ce vreau sa spun acum si sigur intelegi! ) am rezolvat-o scurt si la obiect - adica am pus-o cu botul pe labe in momentul in care i-am spus verde in fata ca sfaturile ei date de sus si scuipandu-mi-le in cap nu ma intereseaza si ca sunt perfect capabila sa imi cresc copilul asa cum consider eu! de atunci ma respecta ceva de necrezut!

nervi de otel Oana!
petro
Postat: Monday, December 29, 2008 10:04 PM

Eu n-am soacra, dar are sotul meu o bunica ce tine locul la 2 soacre. Si din categoria sa ne laudam copii (in cazul asta nepotul):
- Darius (fiu'meu) nu seamana cu taica-su (cu sotul), pentru ca nu vorbeste mai deloc. Taica-su la 1 an si jumatate stia poezii.
- Si le zicea? (intreb eu)
- Daaa! Aproape corect!
banghead

Sau pe la 9 luni:
- De ce nu merge copilul asta in picioare? Taica-su aproape ca alerga la 9 luni!
- Probabil seamana cu mine si va merge pe la 1 an si 2-3 luni!
- Vai de mine! Doamne-fereste!
banghead

Ana
Postat: Monday, December 29, 2008 10:15 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
petro wrote:
Eu n-am soacra, dar are sotul meu o bunica ce tine locul la 2 soacre. Si din categoria sa ne laudam copii (in cazul asta nepotul):
- Darius (fiu'meu) nu seamana cu taica-su (cu sotul), pentru ca nu vorbeste mai deloc. Taica-su la 1 an si jumatate stia poezii.
- Si le zicea? (intreb eu)
- Daaa! Aproape corect!
banghead

Sau pe la 9 luni:
- De ce nu merge copilul asta in picioare? Taica-su aproape ca alerga la 9 luni!
- Probabil seamana cu mine si va merge pe la 1 an si 2-3 luni!
- Vai de mine! Doamne-fereste!
banghead

:018: scuze...dar e comica!!!!ca parca copilul ar trebuie sa semen ca noi...daca el a amers la noua luni el gata tre sa mearga ca tata lui...mai cum gandesc batranii astia....pupici pupici
petro
Postat: Monday, December 29, 2008 10:23 PM

da, asa de comica incat prefer sa o vad cel mult o data la 2 saptamani! ras
ingerash
Postat: Tuesday, December 30, 2008 5:55 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Andismom wrote:

cat despre remarcile de genul celei pe care a facut-o batrana despre fetita de 1 an si un pic....fool box2 eu as fi intrebat-o daca nu cumva stie nepoata ei sa faca si o integrala de e la x daca tot vorbea perfect la varsta ei....:018:

hohot hohot hohot mai facut sa rad din nou:018: multi....mai sant in gradina Domnului!

Alta istorisire ,soacra mea spune ca cica cumnata mea,cea mai mare,a mers la 7 lunihainoroc rambo si cand am intrebat-o la ce ora sa nascut nu mai stia,alta intrebare a mea la cat timp statea in fundulet,nu mai stiauff ,asa ca am devenit Toma,pana nu vad nu cred!Era tare necajita ca nu sant entuziasmatasic

kali
Postat: Tuesday, December 30, 2008 7:01 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Lasati, ca si eu am fost copil minune, daca nu stiati! La 1 an vorbeam perfect si-l ziceam si pe "r", spuneam poezii si cantece; aveam un adevarat repertoriu,maseluta fool
Aaaaa, si am mers devreme tare- da' nu mai stiu cand.
ingerash
Postat: Tuesday, December 30, 2008 7:10 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
kali wrote:
Lasati, ca si eu am fost copil minune, daca nu stiati! La 1 an vorbeam perfect si-l ziceam si pe "r", spuneam poezii si cantece; aveam un adevarat repertoriu,maseluta fool
Aaaaa, si am mers devreme tare- da' nu mai stiu cand.

bravo bravo bravo firstprize iloveyou iloveyou
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed