Ai devenit mamica - ce faci daca esti "asaltata" de sfaturi si indicatii?

Options Ai devenit mamica - ce faci daca esti "asaltata" de sfaturi si indicatii?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oana_buru
Postat: Monday, June 25, 2007 1:14 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 7/1/2006
Postari: 140
Locatia: Iasi-Romania
Eu primesc non stop sfaturi,am foarte multe RUDE si PRIETENI care se cred care mai de care mai destepti banghead ,chiar ieri a fost la mine in vizita o verisoara,care are o fetita de 2 ani si ceva si un baietel de aproape 7 luni,vazand ea ca Nico nu merge singur si nici nu prea vrea sa stea copacel singur(merge doar tinanduse de diverse chestii si atat)...a zis...vai de mine oana dar fata mea la 9 luni alerga...si baietelul meu sta copacel de pe acum...vezi sa mergi la dr sa nu cumva sa aiba ceva la oase..banghead sincer imi venea sa-i zic vreo doua dar m-am abtinut sa nu dau dovada de om fara bun simt,si i-am zis doar ca fiecare copil se dezvolta in felul lui si ca Nico daca nu i-a sosit timpul sa mearga singur a sa vina si acel moment asta estefool .
Aaaaaaaa...uitasem...dupa ce nascusem la vreo cateva zilele a trebuit sa merg la dr si l-am lasat pe Nico cu o ruda,cand m-am intors l-am gasit pe saracul meu baietel imbracat cu:what
-body cu maneca lunga
-caciulita in cap
-infasat in pelinca
-si deasupra pusa o paturica plusata
si bineinteles geamul inchis la camera
expilcatia rudei mele find ca bebe e foarte sensibil si poate raci,va dati seama afara erau 30 si ceva de grade si in casa super caldboxing
Jasmine
Postat: Monday, June 25, 2007 4:43 PM

Intrat: 6/24/2007
Postari: 208
Locatia: Bucuresti
oana_buru wrote:

Aaaaaaaa...uitasem...dupa ce nascusem la vreo cateva zilele a trebuit sa merg la dr si l-am lasat pe Nico cu o ruda,cand m-am intors l-am gasit pe saracul meu baietel imbracat cu:what
-body cu maneca lunga
-caciulita in cap
-infasat in pelinca
expilcatia rudei mele find ca bebe e foarte sensibil si poate raci,va dati seama afara erau 30 si ceva de grade si in casa super caldboxing

Ingrozitor disputa
Cateodata ma intreb daca oamenii astia gandesc .... poti sa-l sufoci asa pe bebe la asemenea temperaturi. Eu nu stiu ce i-as fi facut banghead
raly
Postat: Tuesday, June 3, 2008 8:16 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Asculti sfaturile sa nu comenteze nimeni si faci tot ce vrei tu!ras
petro
Postat: Tuesday, June 3, 2008 8:41 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Zic ca ei si fac ca mine!ras
dya
Postat: Tuesday, June 3, 2008 8:42 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
petro wrote:
Zic ca ei si fac ca mine!ras

Idem ras thumright
oanalaurisa
Postat: Thursday, July 17, 2008 3:47 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Eu nu am fost asaltata de sfaturi si indicatii,asa ca...ras iar sfaturile de care am avut nevoie le-am cerut si le-am primit de la voi,prietene dragi.
rodica83
Postat: Monday, July 21, 2008 3:31 PM

Intrat: 4/30/2008
Postari: 172
Locatia: Arad
Eu inainte de a naste am fost informata despre toate, de vrute si nevrute, iar pe cand incepeam sa ma lovesc de ele deja uitasem o mare parte din ele, deoarece mi-a impuiat capul prea devreme si prea repede cu ele. Asa ca pentru bobo, mi-am luat o carte buna si m-am documentat de acolo si ce mi-a spus medicul iar sfaturile le ascultam cu mare atentie dar faceam cum credeam eu, deoarece nu toti copii sunt la fel.
Andreea&Ariana
Postat: Tuesday, July 22, 2008 2:48 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/23/2007
Postari: 3801
Locatia: langa comorile mele
oana_buru wrote:
Eu primesc non stop sfaturi,am foarte multe RUDE si PRIETENI care se cred care mai de care mai destepti banghead ,chiar ieri a fost la mine in vizita o verisoara,care are o fetita de 2 ani si ceva si un baietel de aproape 7 luni,vazand ea ca Nico nu merge singur si nici nu prea vrea sa stea copacel singur(merge doar tinanduse de diverse chestii si atat)...a zis...vai de mine oana dar fata mea la 9 luni alerga...si baietelul meu sta copacel de pe acum...vezi sa mergi la dr sa nu cumva sa aiba ceva la oase..banghead sincer imi venea sa-i zic vreo doua dar m-am abtinut sa nu dau dovada de om fara bun simt,si i-am zis doar ca fiecare copil se dezvolta in felul lui si ca Nico daca nu i-a sosit timpul sa mearga singur a sa vina si acel moment asta estefool .
-body cu maneca lunga
-caciulita in cap
-infasat in pelinca
Tot ceva asemanator am patit eu:cand am scos fata din mir eu eram cu musafirii in sufragerie,iar soacra-mea era cu fetita in camera!Cand ma duc in camera imi gasesc fetita urcata pe o perna(era intr-un unghi de 45 de grade),invelita cu o paturica groasa cu care o scoteam eu afara in luna martie cand era rece!Fetita era imbracata destul de grosut,cu hainutele de la nanuta ei dupa ce a scos-o din mir,iar in camera erau cam 28-29 grade!
Mititica de ea,era toata transpirata!
De atunci ,nu mai ascult sfaturi de la femei mai in varsta!Stiti vorba:"zic ca ea si fac ca mine"!
Nu stiu daca gresesc sau nu,dar eu cred ca stiu ce e mai bine pentru copilul meu!
Mai ascult sfaturile medicilor,si bineanteles a voastre cele de pe forum,care sunteti niste dragute si ne sariti in ajutor noua,mamicilor tinere si fara experienta!
Ah,si sa nu uit de cartea "Mama si copilul"-care cred eu ca este de mare ajutor mamicilor(eu mi-am cumparat-o inca de cand am ramas insarcinata si cred ca este de mare ajutor)! pupici pupici
Khriss
Postat: Tuesday, August 19, 2008 1:54 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Vis-a-vis de acest subiect...intr-adevar sfaturile venite din partea altora sunt de cele mai multe ori agasante si neproductive nervi Si eu sunt mamica doar de 3 lunilove si nu pot sustine k am devenit experta...dar progresez majoreta .Primesc si eu un milion de sfaturi kre de cele mai multe ori ma dispera tunete ( de exemplu...bunik mea...de fiecare data knd vine la mine ma intreaba dak i-am dat fetitzei suc de morcov :018: ...de park as fi sclerozata si as uita de azi pe maine).Cu toate k mamicile noastre,bunicile sau prietene cu copii mai mari au poate mai multa experientza,trebuie luat in considerare faptul k nu totzi copiii se dezvolta la fel...si de ce sa nu recunoastem poate k au si uitat multe maseluta

Eu personal,mai degraba am incredere in instinctul matern decat in "bla bla bla"-ul altoramajoreta prefer sa-mi intreb doctorul pediatru dak am nelamuriri decat sa aplic leacuri babesti kidului meu :)
carmenush
Postat: Saturday, October 4, 2008 8:20 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/18/2008
Postari: 968
Locatia: Pietrosita
Eu intotdeauna am aprobat de fatada dar mi-am ascultat instinctul matern si totul a fost ok.
vanina
Postat: Thursday, December 25, 2008 11:26 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Eu va spun sincer ca nu ascult nici sfaturile medicului in unele cazuri, mai ales daca nu sunt destul de convingatoare! Pentru ca si medicii mai raman in urma si nu stau ei sa se documenteze mai mult ca mine firstprize Am mai vazut unele mamici care asculta cu sfintenie sfaturile dr., dar acestia mai zic si de altele care nu au legatura directa cu meseria pe care o practica. Aveam o prietena prin parc care nu-si scotea copilul afara cand era innorat pentru ca i-a zis pediatrul ca nu e bine!!! Mai mult decat sa te prinda ploaia ce se poate intampla? Si daca vine ploaia te bagi intr-un loc acoperit si gata...., si chiar daca se uda un pic copilul nu pateste nimic. Sau pe mine ma batea la cap pediatra sa imi tin sanul cu mana in timp ce ii dau sa suga copilului ca sa curga laptele mai usor si sa nu se inece, aproape ca ma obliga sa fac asa dar i-am zis clar ca nu e comod si nu am de gand sa tin sanul cu mana, atata timp cat bebe suge bine si respira bine!
Si mama mea se chinuia sa ma convinga cu experienta ei, dar i-am citit cu intonatie , iar acum daca mai vine vreo alta sfatuitoare ii explica ea ce si cum e mai nou in materie de bebelusi grup
kali
Postat: Friday, December 26, 2008 6:31 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
La al doilea copil e si mai enervant pentru ca ar putea presupune ca ai deja experienta. Se mai poarta si metoda "ascultatului prin selectie", la modul:
- Ai lapte?
- Am
- Lasa, nu-i nimic, ca in ziua de azi se gasesc formule...
- Dar nu ii trebuie completare, am lapte suficient.
- Ai cantar?
- Am.
- Lasa, ca-ti dai seama daca ia in greutate, nu fii suparata...

Ana
Postat: Friday, December 26, 2008 10:02 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
eu imi cres copilul cum vreau si cum consider ca este normal...plus ca ma bucur ca is plecatat din tara oar aici nu prea am rude pe aproape sa.mi dea sfaturi!!asha k un copil creste dupa cum il educi tu nu ...bunica,bunicul etc!!parerea mea!
ingerash
Postat: Saturday, December 27, 2008 12:50 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Imi aduc aminte de o intamplare,stateam cu copii pe o banca in parc si se aseaza langa noi o batranica,dupa numeroase complimente imi tranteste o remarca la care am incercat sa nu rad.Madalina avea un an si 6 luni,doamna in varsta se mandrea ca are o nepotica de 1 an si 1 luna si ca vorbeste perfectras hohot hohot hohot si sa fiu atenta ca fata nu este in regula:018: De atunci evit sfaturile pe care nu le cer,triez ce vreau sa aud si fac cum cred ca este bine pentru copii.
oanalaurisa
Postat: Saturday, December 27, 2008 9:53 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
inger7 wrote:
Imi aduc aminte de o intamplare,stateam cu copii pe o banca in parc si se aseaza langa noi o batranica,dupa numeroase complimente imi tranteste o remarca la care am incercat sa nu rad.Madalina avea un an si 6 luni,doamna in varsta se mandrea ca are o nepotica de 1 an si 1 luna si ca vorbeste perfectras hohot hohot hohot si sa fiu atenta ca fata nu este in regula:018: De atunci evit sfaturile pe care nu le cer,triez ce vreau sa aud si fac cum cred ca este bine pentru copii.

Destul de urat din partea ei,dar la ce te poti astepta de la "babuinii astia",cum zice o colega de-a mea...hohot hohot hohot hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed