Adina Mariana

Profil: Adina Mariana
Despre
Utilizator: Adina Mariana
Nivel: Avansat
Nume real:
Locatia Satu Mare
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Wednesday, August 16, 2017
Ultima vizita: Friday, December 13, 2019 11:38 PM
Numarul de postari: 4,997
[0.49% din toate postarile / 5.87 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 55 UPDATED
Postat: Friday, December 13, 2019 11:37 PM
eugeia wrote:

Bc a nascut astazi, este bine ?i ea ?i baie?elul!

Pe noi mâine ne externeaza hainoroc
Dupa 2 luni de stat în spital în sfâr?it mergem acasa, fetita este bine sanatoasa nu are alte complica?ii doar ca trebuie sa ii facem des controale, speram sa fie bine ??
Ce bine Eugeia..ma bucur ca va lasa acasa si mai ales ca sunteti bine.Ai o fetita tare luptatoare.Cat cantareste acuma?

Eu: 30 Ani,Sotul: 31 Ani
In 14.10.2019 la ora 03:30 am adus pe lume minunea noastra mult asteptata si dorita Luca Serban,nascut pe cale naturala cantarind 3350 g si 52 cm.
Sunt o mama fericita si implinita💙

O luna-4420 g si 56 cm

Subiect: Clubul mamicilor incepatoare - 11
Postat: Friday, December 13, 2019 4:57 PM
Andreea06 wrote:
Activitati de craciun, de ziua lui si altele de zi cu zi:
https://ibb.co/xJxxFbX
https://ibb.co/Fq5FKgB
https://ibb.co/LZzqMs3
https://ibb.co/gjb6zxk
https://ibb.co/XCcYtNm
https://ibb.co/ScZ9gnn
https://ibb.co/tQDp3W5

Asta cu maimuta am mai facut si cu peppa, se decupeaza gura mai mare, si copilul hraneste cu fructe/legume de jucarie puse pe o lingura mai mare. In spatele foii puteti pune o cutie.
https://ibb.co/34mVH8n
Super ideile.Bravo voua.Abia astept si eu sa mai creasca Luca.Abia astept sa pot face activitati cu el.Am multe idei de pus in practica invatate de la gradinita si cred ca va fi foarte incantat sa le facem impreunalove
Foarte scump baietelul tau si ce par des arecoeur Luca al meu e cheliuta.Abia astept sa vad cum se va schimba si cum o sa ii creasca parul.
Spor la treburi Andreeapupici

In 14.10.2019 la ora 03:30 am adus pe lume minunea noastra mult asteptata si dorita Luca Serban,nascut pe cale naturala cantarind 3350 g si 52 cm.

O luna-4420 g si 56 cm

Postat: Friday, December 13, 2019 4:53 PM
Anitta76 wrote:

Multumesc Adina! Te pup computerlove
Pupici draga meaCheek Kiss

O luna-4420 g si 56 cm

Postat: Friday, December 13, 2019 4:51 PM
Ella30 wrote:

Sunt convinsa ca e laudata dar se pare ca...mna. asa e cel mai bine , sa cauti pana gasesti un medic cu care sa rezonezi. Mai mult ca sigur si ala o sa aiba idei nastrusnice, dar nimeni nu i perfectLol dar nici ca asta care in 30 minute cat o fi durat vizita a demontat tot ce stiam ca e bine. Poate sunt prea rea, dar m am saturat de oameni de genul..care in loc sa ajute mai mult deruteaza o tanara mamica. Hai ca iar m am intins la vb Lol tu fa ce ai facut si pana acum, ca ai facut bine! computerlove pupici
Asa spun si eu..deci like pt.commentul tau.Fac exact cum faceam eu inainte.Nu ma invatat nimeni si bebelusul meu a luat in greutate doar cu lapticul meu ca la carte.E perfect.Daca nu imi voi gasi un pediatru raman la medicul de familie.Inca nu mo dezamagit...

O luna-4420 g si 56 cm

Postat: Friday, December 13, 2019 4:48 PM
Andra09 wrote:
Dragi mamici, dupa 2 saptamani si 4 zile, ne alaturam voua. Bebelina este un înger de copil, am auzit-o plângând de maxim 5 ori, manânca bine am reu?it sa alaptez înca din spital, doarme binisor. De 2 seri a început sa fie maraita si sa aibe ceva crampe, sper sa trecem cu bine peste si cât de repede ca mi se rupe sufletul când o vad. Un lucru care ma sperie, este ca regurgiteaza destul de mult, nu mereu,dar mai ales când încearca sa aibe scaun în primele 20 minute dupa ce termina de mancat. Atâta se screme pana varsa, o vina cred ca am ?i eu pt ca nu reu?esc mereu sa o fac sa scoata aerul dupa ce manânca. Sper sa fi luat bine în greutate, diseara trebuie sa o cântaresc, ne-a externat cu 2430 gr si a zis doamna doctor ca trebuie sa ia aproximativ 200 gr pe saptamâna, daca nu trebuie sa ii dau supliment, lucru pe care l-as evita.
Cu toate ca am tot citit mereu si discutiile voastre înca de când eram la aspirante, sunt sigura ca o sa va înnebunesc cu întrebarile.
https://ibb.co/LRM7DcK
Minune mica sa cresti mare si sanatoasa.Bine ai venit la mamici Andrapupici

O luna-4420 g si 56 cm

Postat: Friday, December 13, 2019 10:56 AM
Georgy06 wrote:
Sarcina usoara tuturor burticilor! Eu tot nu pot sa cred ca asta e ultima casuta pentru mine. Cu putin noroc, pana de Anul nou il tin pe bebe in bratehearts
Georgy...inca putinClap te pupCheek Kiss

O luna-4420 g si 56 cm

Postat: Friday, December 13, 2019 10:55 AM
adina1109 wrote:
Fetelor voi avea gemeni Love Love .
Sunt 2 saci ,masuratori au fost perfecte si avem 4w4 days. La unul s-a vazut vezicula vitelina, la celalalt inca nu, asa ca saptamana viitoare joi mai fac o ecografie iar inimioara o vom auzi la anul .
O zi plina de emotii dar foarte frumoasa. Abia astept sa le aud inimioarele.
Felicitaricomputerlove ma bucur pt.tine.Sa ai sarcina usoara si fara problemepupici

O luna-4420 g si 56 cm

Postat: Friday, December 13, 2019 10:02 AM
Anitta76 wrote:
Buna mamici. Am intrat sa va cer o parere si citind putin in urma mi se pare ca stiu atat de putine lucruri, dar sper sa invat cat mai multe! Adina, eu nu am prea multa experienta dar din cate stiu faza cu ceaiurile la 2 luni nu este ok. Ziceai ca nu iti ia suzeta, ei bine, nici miepale dar mi-a zis mf ca din cauza ca suge la san nu accepta tetina.
Fetelor bebe a mea se lupta cu colicii, am schimbat pana acum 4 produse ptr colici si tot degeabauff Tind sa cred ca este de la alimentatia mea care nu cred ca este prea ok...sincer mi-a fost frica si imi este in continuare sa mananc fructe si legume, nu stiu unde citisem inainte ca nu sunt recomandate...de lactate la fel...nici prea multe dar nici deloc..sincer nu am idee ce sa mananc sa nu o afecteze pe bebeCray Aveti vreo recomandare si ptr mine?
Va pupcomputerlove
Buna.Si eu m-am gandit ca de aceea nu imi ia suzeta pt.ca alaptez si nu este obisnuit cu biberonul.Confunda suzeta cu sfarcul si cand vede ca nu iese nimic se inerveaza,se agita si incepe sa planga.O iau ca pe un lucru bun asta dar tot odata poate ma ajuta in momentele mai grele.Vedem mai incolo acum nu mai insist ca este in zadar.
Legat de colici nu prea ai ce sa ii faci.Continua sa jonglezi cu picurii,sa incerci cat mai multe,sa ii dai pe rand din fiecare,sa ii pui caldut pe burtica,sa faceti bicicleta mult sa iasa puculetii,sa te plimbi cu el,sa ii mangai burtica roata si va trece.La noi a functionat caldutul pe burtica.Am avut o perna care se poate umple cu apa si asa io tineam.Acum am rarit si din picuri si in curand renuntam de totului.Observ ca nu prea mai are colici dar mai stau o saptamana inca nu ii le scot doar le raresc tot mai mult.
Alimentatia eu mananc de toate inafara de fasole,mazare si iute.Recunosc ca nu prea am mancat fructe dar legume mananc multe si supe mai ales si lactate la fel.Daca nu are intoleranta la lactoza poti manca cate lactate doresti,te ajuta nu iti fac rau la lapte.Eu mananc de toate cate putin si nu am avut probleme.

O luna-4420 g si 56 cm

Postat: Friday, December 13, 2019 9:53 AM
AlexandraRr wrote:

Adina, mai asteapta un pic cu suzeta, iti poate sabota lactatia daca o folosesti asa devreme, dupa ce se regleaza mai poti incerca. A mea pe la 4 luni si un pic a acceptat-o insa o foloseam doar la somnuri si de cand s-a intarcat nu mai accepta nici suzeta Lol
Si noi am cautat mult pana am gasit un pediatru ok, cea mai buna din oras imi recomandase cereale in lapte pe la 4 luni si ceva si poate nu e o idee gresita, doar ca nu am vrut eu sa ii dau, cea la care mergem acum a fost mirata de faptul ca i-am dat albus de ou inainte de 1 an si tot asa...nu te astepta sa gasesti pe cineva perfect, doar sa primeze binele si grija pentru copil, atat conteaza, sa nu fie sfaturi personale, ci din ghiduri. Apoi fiecare alege ce vrea sa faca dar sfaturile venite de la medici ar trebui sa respecte totusi anumite recomandari mondiale DistanceKiss
Mai astept pt.ca oricum alta varianta nu am.Eu nu am fost de acord cu suzeta deloc dar zic hai sa incerc.In momentele mai grele nu mai conteaza ce simti tu ci faci sa fie bine pt.el.Mersi de sfaturi,asa am sa fac,sunt constienta ca nu este pediatrul perfect si fiecare cu ideile lui dar totusi nu as vrea unul atat de deplasat in gandire ca cel de ieri.Mi se pare exagerat rau.Inclusiv mie care inca nu ma pricep...totusi ma pricep putin si sunt documentata cat de cat.pupici

O luna-4420 g si 56 cm

Postat: Friday, December 13, 2019 9:51 AM
Irinan wrote:

Cand te citesc imi aduc aminte cand era baietelul meu bebe. E diferenta de la cer la pamant intre el si fetita.. suzeta nu mi a primit nici el niciodata, ajunsesem la un moment dat sa am colectie, cand mai gaseam cate una de alta forma, alta culoare ziceamhai sa o iau poate asta mi a primeste, da de unde. Asta mica in schimb mi a primit o din maternitate
Se aseamana baieteii nostri intre ei.Nici un copil nu este la fel cum nici o sarcina nu e la fel de aceea avem curaj sa mai facem copii ca daca primul copil ar fi greu te-ai gandi daca l-ai mai face si al doilea si daca ai vrea iar sa treci prin asta..asa,e mai bine sa nu stim.Eu nu mai insist cu suzeta momentan,vedem mai incolo dar acum clar nu are rost si nu am nici o sansa.

O luna-4420 g si 56 cm