Aciditate la stomac!

Options Aciditate la stomac!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Rody
Postat: Friday, November 30, 2007 11:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Fetelor,spuneti-mi va rog frumos casa fac sa nu mai am aciditate la stomac.De cand vomit intruna am ramas cu sechele.Am mereu acicidate mare la stomac.Parca am baut acid asa simptcry Ce sa fac sa pot reduce aciditatea,dar fara sa afecteze bebele,va rog spuneti-mi si mie ca nu mai potcry Pupicei!
sousourel
Postat: Saturday, December 1, 2007 9:38 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Eu beam foarte mult lapte...in rest, poate ceva antiacid, dar intreaba si tu un medic.pupici
Rody
Postat: Saturday, December 1, 2007 9:55 AM

sousourel wrote:
Eu beam foarte mult lapte...in rest, poate ceva antiacid, dar intreaba si tu un medic.pupici

Lapte,e crima si jale.De cand sunt insarcinata cu bebe asta nu mai suport de nici o culoare laptele.Beau numai ceai.Eu care inainte beam cel putin 2L de lapte pe zi ata de mult imi placea.Acum nici sa nu-l vadalcool
oanalaurisa
Postat: Saturday, December 1, 2007 9:56 AM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
Rody wrote:
Fetelor,spuneti-mi va rog frumos casa fac sa nu mai am aciditate la stomac.De cand vomit intruna am ramas cu sechele.Am mereu acicidate mare la stomac.Parca am baut acid asa simptcry Ce sa fac sa pot reduce aciditatea,dar fara sa afecteze bebele,va rog spuneti-mi si mie ca nu mai potcry Pupicei!

Draga Rodi, eu nu am avut greturi dar am avut o aciditate nemaipomenita.
Ma ridicam noaptea in pat in pozitie asezata ,pentru ca imi urca acidul pana-n gat si ma ardea de ziceai ca as fi mancat ardei iute.
Am identificat anumite mancaruri care imi faceau acid si le-am evitat cu desavarsire pana am ajuns la concluzia ca cea mai ok mancare de seara este painea prajita cu lapte,laptele fiind un bun antiacid,pentru ca are calciu in compozitie.
Painea prajita o prefer biscuitilor,pentru ca biscuitii fiind unii dulci,mai fac si ei acid si in plus ,te mai si ingrasi aiurea de la ei daca mananci seara,iar biscuitii sarati nu prea ti-i recomand,pentru ca sarea tine apa in corp.

Pe langa ce ti-am scris mai sus am folosit tablete de Rennie,ca sunt permise in timpul sarcinii,fara ele as fi innebunit.

Mult succes!
oanalaurisa
Postat: Saturday, December 1, 2007 9:57 AM

Rody wrote:

Lapte,e crima si jale.De cand sunt insarcinata cu bebe asta nu mai suport de nici o culoare laptele.Beau numai ceai.Eu care inainte beam cel putin 2L de lapte pe zi ata de mult imi placea.Acum nici sa nu-l vadalcool

Ce tip de ceai bei? Vezi ca exista plante contraindicate in timpul sarcinii,asta unu la mana,iar daca pui lamaie in ceai atunci te ajuta sa scapi de senzatia de greata ,dar iti face aciditate.
Lilly of the valley
Postat: Saturday, December 1, 2007 5:25 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
paine, miezul de paine absoarbe acidul gastric. nu sunt indicate dulciurile si mancarurile acide. stomacel fara arsuri!pupici
Rody
Postat: Saturday, December 1, 2007 9:00 PM

Onamirelusa,iubita beau ceaiuri de fructe in general,nu alte plante.Da nu pot bea LAPTE ,nu pot si pace.Vomit de la lapte.Nu-i place lu bebe si pace,cat despre pastilele Renie,chiar nu stiam ca se pote lua si in timpul sarcini.Mersi mult
Mariutapupici angel
oanalaurisa
Postat: Saturday, December 1, 2007 9:06 PM

Rody wrote:
Onamirelusa,iubita beau ceaiuri de fructe in general,nu alte plante.Da nu pot bea LAPTE ,nu pot si pace.Vomit de la lapte.Nu-i place lu bebe si pace,cat despre pastilele Renie,chiar nu stiam ca se pote lua si in timpul sarcini.Mersi mult
Mariutapupici angel

Ceaiurile de fructe din comert la pliculet contin majoritatea cofeina,ai grija.
Rennie poti sa folosesti pana la 3-4 pe zi,foloseste numai la nevoie cand simti ca nu mai poti,mesteca-le si o sa te simti mai bine.
Bea multa apa plata si renunta la bauturi carbogazoase daca bei asa ceva.
Miri
Postat: Saturday, December 1, 2007 10:59 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Rody, poate iti face bine sa incerci cu iaurt, daca laptele nu iti place...
Multa sanatate si ai grija de tine!angel
Rody
Postat: Sunday, December 2, 2007 10:02 AM

Onamirelusa bine ca mi-ai zis despre ceaiuri.Dar ceaiul negru e bun ca,cand eram internata la spital din cauza ca nu puteam manca si m-au bagat la perfuzii,dupa 3 zile au inceput sa-mi dea sa manac cate putin,dintre care mi-a dat si ceai negru si mi-a placut mult la gust.Aproape ca imi vine sa beau numai din ala.E bun sau nu?
Miri, pupici multi.Nici iaurt nu pot.Poate de acum incolo ca mai am o sapataman si intru in luna-a-4-ayes
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 10:32 AM

Rody wrote:
Onamirelusa bine ca mi-ai zis despre ceaiuri.Dar ceaiul negru e bun ca,cand eram internata la spital din cauza ca nu puteam manca si ma-u bagat la perfuzi,dupa 3 zile au inceput sa-mi dea sa pap sa manac cate putin,dintre care mia dat si ceai negru si mia placut mult la gust.Aprope ca imi vine sa beau numai din ala.E bun sa-u nu?
Miri, pupici multi.Nici iaurt nu pot.Pote de acum incolo ca mai am o sapataman si intru in luna-a-4-ayes

Draguta mea, ceaiul negru e contraindicat in sarcina,are acelasi efect cu cafeaua.
Nu ai voie!!!!
Miri
Postat: Sunday, December 2, 2007 1:24 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Rody, poate ca se va rezolva problema cumva problema ta, incearca mai multe alimente care ar putea absoarbe aciditate stomacului(paine prajita, biscuiti, piscoturi...)
Multi pupici si sa auzim vesti bune!pupici
Lilly of the valley
Postat: Sunday, December 2, 2007 1:35 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Rody cauta ceai de fructe pentru copii.pupici
Rody
Postat: Sunday, December 2, 2007 1:58 PM

Moaaa,ceaiul negru e interzispale atunci la spital de ce-mi dadeau aia sa beau ceai negrupale Masa ,nu mai beau nici un soi de ceaipale
Orcum am incercat biscuiti,dar nu dulci si sarati si vad ca e mai bine.Sper!Pup taote fetele care sunt alaturi de minepupici angel
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 4:59 PM

Rody wrote:
Moaaa,ceaiul negru e interzispale atunci la spital de ce-mi dadeau aia sa beau ceai negrupale Masa ,nu mai beau nici un soi de ceaipale
Orcum am incercat biscuiti,dar nu dulci si sarati si vad ca e mai bine.Sper!Pup taote fetele care sunt alaturi de minepupici angel

Am deschis un topic despre ce ceaiuri ai voie sa bei pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed