Accesele de furie si violenta la copiii mici

Options Accesele de furie si violenta la copiii mici
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tina
Postat: Wednesday, February 14, 2007 10:56 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am incercat de cateva ori cu datul peste mana cand pune "caracatitzele" pe unde nu trebuie, si spre uimirea mea....un mare zambet din partea ei. Adika eu ce sa ma astept, cand o sa-i dau una mai zdravana la funduletz, ea o sa-mi rada in nas si o zica ..nah ca nu ma doare, mai da-mi ????? hohot
Dileme peste dileme cu copii astia ....
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:35 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Tina, sa stii ca si al meu facea asa la inceput... radea cu gura pana la urechi... acum insa urla daca il ating...

pai sa va zic una recenta, de acu' nici o juma' de ora: la masa, in scaunul lui, domnul meu avea chef de mataiala si de intors capul la mancare...
am strans din dinti, i-am cantat frumos, l-am rugat sa manance, i-am dat niste jucarii si tot nu prea vroia sa se lase convins ca tre' sa manance ceva... se tot foia pe scaun, se tot intorcea la animalu' ala de pe spatar (are un hipopotam care rade, nah!) nu's ce vedea la el si imi trantea cate una peste maini... si-a facut varza hainele si scaunul de masa, basca mizerie pe jos pe unde abia spalsem ...
si cand am incercat sa il iau mai strans de maini (dar nu brutal sau violent) sa il indrept in scaun s-a pus pe urlat... si a urlat frate de ziceai ca i-am tras vreo doua dupa cap!!!! si abia m-am atins de el...

nah, voi ce spuneti??? cred ca s-a prins el ca daca face asa are castig de cauza si il dadacesc...banghead

adevarul este ca ii era si somn pt ca acum doarme... ma intreb pentru cat timp??? ca in ultimele zile se trezeste dupa o jumate de ora in urlete... de la masele...banghead plans fool
Cris Rusu
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Andismom wrote:
si cand am incercat sa il iau mai strans de maini (dar nu brutal sau violent) sa il indrept in scaun s-a pus pe urlat... si a urlat frate de ziceai ca i-am tras vreo doua dupa cap!!!! si abia m-am atins de el...

nah, voi ce spuneti??? cred ca s-a prins el ca daca face asa are castig de cauza si il dadacesc...banghead

Te santajeaza... S-a prins ca daca plange, ori il lasi in pace, ori il iei la alinat... ras Mai facea si a mea asa, si i-am zis intr-o zi rastit: "Plangi? Bine! Sa vedem pana cand... " Si m-am pus in fata ei pe scaun, la o distanta de nu ajungea cu mainile la mine oricat s-ar fi intins, cu barbia intre maini, si ma uitam la ea efectiv, sa vad pana cand... cred ca a urlat 10-15 minute, pana s-a prins ca nu are castig de cauza, si pe urma, gata... Acum, cand ii mai dau ocazional peste maini, caraie vreo 5 minute, dar nici nu mai face!!!
Bine, eu de felul meu sunt mai dura, asa, mai militaroasa, adica joaca-i joaca, ne prostim, ne strambam, ne maimutarim, dar cand e vorba de NU AI VOIE, sau de Stai frumos in scaun, sau de mai stiu eu ce, sunt de neinduplecat... Si Ioana a inteles ca nu ea e seful... pupici sic ras
Kiki
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:48 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Cris, nu vrei sa vii cateva zile la mine? closedtopic
Cris Rusu
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:49 PM

Kiki wrote:
Cris, nu vrei sa vii cateva zile la mine? closedtopic

Vii si ma iei, ca am entorsa la glezna... alcool alcool dance
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:52 PM

Postari: 5089
Cris Rusu wrote:

Te santajeaza... S-a prins ca daca plange, ori il lasi in pace, ori il iei la alinat... ras Mai facea si a mea asa, si i-am zis intr-o zi rastit: "Plangi? Bine! Sa vedem pana cand... " Si m-am pus in fata ei pe scaun, la o distanta de nu ajungea cu mainile la mine oricat s-ar fi intins, cu barbia intre maini, si ma uitam la ea efectiv, sa vad pana cand... cred ca a urlat 10-15 minute, pana s-a prins ca nu are castig de cauza, si pe urma, gata... Acum, cand ii mai dau ocazional peste maini, caraie vreo 5 minute, dar nici nu mai face!!!
Bine, eu de felul meu sunt mai dura, asa, mai militaroasa, adica joaca-i joaca, ne prostim, ne strambam, ne maimutarim, dar cand e vorba de NU AI VOIE, sau de Stai frumos in scaun, sau de mai stiu eu ce, sunt de neinduplecat... Si Ioana a inteles ca nu ea e seful... pupici sic ras

cum zice Kikisor, te invit si eu pe la mine... cazare moca, te facem Super Nanny!!! hohot

sigur s-a prins ca ii merge cu mine.

tre' sa fiu si eu mai consecventa...da' e asa de scump cand intinde manutele sa il iau in brate si se miorlaie...nah, ce mama nebuna sunt si eu... si dresaj si alinatat in acelasi timp!fool
Cris Rusu
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:57 PM

Andismom wrote:

tre' sa fiu si eu mai consecventa...da' e asa de scump cand intinde manutele sa il iau in brate si se miorlaie...nah, ce mama nebuna sunt si eu... si dresaj si alinatat in acelasi timp!fool

hohot hohot Pai sa stii ca vin si la tine, cu aceeasi treaba, veniti si luati-ma cu targa ca "io e" mobilizata la scaun, cu piciorul intre perne...

Mai serios vorbind, faptul ca am participat la cresterea varului meu (prin bunavointa si increderea acordate de matusa mea) desi diferenta dintre noi nu e decat de 11 ani, m-a intarit in fata santajului copiilor, care, trebuie sa recunoastem, sunt geniali... Ne santajeaza cu buna stiinta... Si a mea se mai miorlaia, dar dupa 3-4 tentative la care eu nu am cedat, desi m-am luptat cu diserare cu instinctul de mamica, a renuntat fata la santaj... Acum eventual rade la mine, sau incearca ea sa se catere pe mine... Noroc ca nu poate! hohot
MNiko
Postat: Wednesday, February 14, 2007 2:58 PM

Si eu eram pana de curand ca si Cris Rusu, dar de la un timp m-am cam inmuiat si imi pare rau ca imediat a bagat de seama. Am tot observat ca eu sunt singura care o cert, ii spune nu, etc, si dincauza celorlati nu mai aveam cand s-o mai dragalesc si eu, sa ma joc cu ea...nici nu stiti in ce stare intrasem ...nervi, de neputinta ca nu ma intelegeam cu nimeni, de parca aveam pretentii mari cand ii rugam sa n-o tina non-stop in brate. Acum incep si eu sa cad repede in capcana milei si urmarile se vad deja...comenteaza, ma cearta(da din deget spre mine, asa cum ii fac eu ei) sau trece direct la urlete si la usa de la intrare, sa se duca la Tanti Lili ca o lasa sa faca ce vrea ea.tunete
Cris Rusu
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:00 PM

O si vad pe Cristina dand din degetel, cu o fatuca suparata si boticul tuguiat! hohot hohot hohot love love love
Scuze, Nico, stiu ca e enervant! angel pupici
danab
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:01 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Miruna face talente la schimbat scutecul, ca nu mai vrea sa stea pe spate, asa ca o ridic in picioare si ma chinui sa i-l pun din pozitia veritcal. Dupa ce am reusit ceva ceva, mai incerc odata culcat, sa reglam si gata
Pantalonii ii trag din picioare, ca sa scapam repede, la bluze stie sa bage mana singura, dar tot mai iese circ ras Cu o minge o pacalesc foarte repede, ca-i plac la nebunie. bounce
In rest, a invatat lectia ca Nu e Nu si comenteaza maxim 30 secunde, poate o lacrima sau boscorodeste ceva pe limba ei, dar gaseste altceva de facut.
Eu nu o las sa continuie ce nu are voie, ii spun Gata si o iau de acolo, daca revine ea imediat o amenint cu Na (asa facem cand se loveste, dam na-na la masa, perete... si nu mai plange alcool )
MNiko
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:02 PM

Cris Rusu wrote:
O si vad pe Cristina dand din degetel, cu o fatuca suparata si boticul tuguiat! hohot hohot hohot love love love
Scuze, Nico, stiu ca e enervant! angel pupici

E enervant dar pe mine ma bufneste rasul, pt ca si eu ii faceam mamei mele la fel.
Uite si dovada:
Cris Rusu
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:16 PM

danab wrote:

In rest, a invatat lectia ca Nu e Nu si comenteaza maxim 30 secunde, poate o lacrima sau boscorodeste ceva pe limba ei, dar gaseste altceva de facut.
Eu nu o las sa continuie ce nu are voie, ii spun Gata si o iau de acolo, daca revine ea imediat o amenint cu Na (asa facem cand se loveste, dam na-na la masa, perete... si nu mai plange alcool )

Parca ar fi surori, Ioana si Mirunica...

MNiko wrote:

E enervant dar pe mine ma bufneste rasul, pt ca si eu ii faceam mamei mele la fel.
Uite si dovada:

Pai, atunci, cu cine o semana? ras sic pupici
danab
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:24 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Cris Rusu wrote:

Parca ar fi surori, Ioana si Mirunica...

Mi-aduce aminte de o gluma proasta facuta de o fosta membra a familiei 7 Pitici (yubitzica) in legatura cu fetita Nicoletei si taticul ei si ce a urmat dupa ras Nu fac si eu gluma, ca ar fi tot proasta ras
MNiko
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:24 PM

Cris Rusu wrote:

Pai, atunci, cu cine o semana? ras sic pupici

Macar atat sa semene si cu mine. Si macar de ar fi ca mine, pt am fost un copil cuminte(asa zice mama) si i-am ascultat mereu.
Cris Rusu
Postat: Wednesday, February 14, 2007 3:32 PM

danab wrote:

Mi-aduce aminte de o gluma proasta facuta de o fosta membra a familiei 7 Pitici (yubitzica) in legatura cu fetita Nicoletei si taticul ei si ce a urmat dupa ras Nu fac si eu gluma, ca ar fi tot proasta ras

Stii ca exact la asta ma gandisem si eu? ras ras Numai ca nu stiam cum o sa reactionezi.. hohot hohot hohot hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed