Accesele de furie si violenta la copiii mici

Options Accesele de furie si violenta la copiii mici
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Tuesday, February 13, 2007 10:33 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
sousourel wrote:

Pai cine (are si) va avea si pe mai departe mandrete de baiat educat si bine crescut angel ?

pupici pupici pupici
monique
Postat: Tuesday, February 13, 2007 10:39 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Kikishor, mami, eu cred ca tb sa le explici celor cu care isi petrece Dav o mare parte din timp ca tb sa adopte aceeasi atitudine ca si tine, ca altfel, ce sa mai inteleaga bietul copil?
Si crede-ma, la fel fac si eu cu bona, stam seara si vb juma de ora ce mai face fie-mea, in ce parte a camerei ii place sa stea pe olita, ce sa facem daca ne tranteste o palmuta, astfel incat reactiile noastre sa fie la fel, si in tot ceea ce facem sa existe un obicei bun. Ma rog, sunt cam obosita la ora asta. ma exprim ca o cizma, dar voi sunteti fete destepte si intelegeti ce vreau sa spun.
Asa ca... vorba unei reclame: comunicarea este raspunsul!
MNiko
Postat: Tuesday, February 13, 2007 10:54 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
monique wrote:
Kikishor, mami, eu cred ca tb sa le explici celor cu care isi petrece Dav o mare parte din timp ca tb sa adopte aceeasi atitudine ca si tine, ca altfel, ce sa mai inteleaga bietul copil?
Si crede-ma, la fel fac si eu cu bona, stam seara si vb juma de ora ce mai face fie-mea, in ce parte a camerei ii place sa stea pe olita, ce sa facem daca ne tranteste o palmuta, astfel incat reactiile noastre sa fie la fel, si in tot ceea ce facem sa existe un obicei bun. Ma rog, sunt cam obosita la ora asta. ma exprim ca o cizma, dar voi sunteti fete destepte si intelegeti ce vreau sa spun.
Asa ca... vorba unei reclame: comunicarea este raspunsul!

Asa am zis si eu:comunicarea. Dar degeaba ca nu te asculta. Accesele de nervi ale Cristinei si eu le-am pus pe seama faptului ca la bona nu i se interzice aproape nimic si ca sta cineva tot timpul sa-i faca pe plac. Acasa e doar cu mine si"NU face aia", "nu e voie", sau nu stau cu ea ca am treaba. Mereu ii spun bonei ca trebuie lasata si singura(asica sa nu mai stea tot timpul langa ea), sau ca mai trebuie ingorata, certata. Degeaba. Cand o las imi zice da, cand o iau descopar ca nu a facut asa.
monique
Postat: Tuesday, February 13, 2007 11:33 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Pai bona mea e rodata, stie ce are de facut... are 7 copii... asta da experienta...hohot hohot hohot
Maria & Mario
Postat: Tuesday, February 13, 2007 11:40 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Cunoastem si subscriem la ..... crizele de nervi in momentul schimbatului soldate cu lovituri puternice in dreptul sanilor. E ...... Dureros plans . M-a luat si plansul de cateva ori de durere asociata cu frustrare. Lu' ta'su nuuuu. E Sfantu' cand il vede .banghead Am incercat cu distras atentia cand o schimb cu Tv , cu o jucarie, carticica, cu o perna mai voluminoasa , care sa o tina cat de cat potolita...... Nu merge. O mai las uneori cateva minute bune in fundul gol, sa se linisteasca...... cry

Kiki, normal ca noi alea care ii educam si ii invatam: Aia Nu ! Acolo NU , Asa Nu ! .....etc sa fim in colimator. Normal ca noi suntem.......diablo Asta e. closedtopic

Comunicarea dintre mine si Maria cred ca e mai mult decat ok. De ignorat , ignori , in limite umane ! Dar .... tot nu se invata , linistesc , pana nu percep realitatea asa cum e ea, doar ca trebuie sa mai creasca si ei nitzelush !
Cris Rusu
Postat: Wednesday, February 14, 2007 8:27 AM

Intrat: 10/14/2006
Postari: 1445
Locatia: Micul Paris romanesc, de cosmar...
Noi am trecut de partea cu lovitul... Incepuse si a mea sa dea cu picioarele, si am apelat la o chestie mai neortodoxa... O loveam si eu peste mana, nu tare, logic, dar cat sa se prinda ca nu-i a bine... Acum nu ma mai loveste, dar daca se enerveaza, tranteste cu furie orice jucarie sau obiect pe care il gaseste la indemana... Cand face asa, ma ratoiesc la ea, ii intorc spatele, plec in bucatarie si nu o bag in seama si vine spasita dupa mine. La imbracat nu am probleme cu ea.... Sta, si pe deasupra, ma si ajuta... Oricum avem ordinea stabilita in care ne imbracam, ea a inteles, si chiar mi-o ia inainte. Nu apuc sa pregatesc maneca, ca ea deja o cauta.... Capul, mana dreapta, mana stanga, apoi piciorul drept si in final piciorul stang. Deja cand ma vede ca pregatesc hainute, vine la mine cu gatul intins si mana dreapta ridicata...
Nu pot intelege de ce nu reactioneaza la fel si cu restul lumii... Tatii nu au parte de lovituri, nici bunicii...
In schimb sunt multumita ca daca spun NU, e NU! Poata sa zica oricine altceva, dar pana nu cere aprobarea de la maica-sa ras nu face...
Tina
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:21 AM

Andisimon, cunosc si eu perfect aceste accese de furie si lovituri cu picioarele, atunci cand o imbrac sa mergem afara, seara dupa baie la uns si imbracat, curatat in ureche, sters pe cap, la masa...o ignor, dar si mie imi vine sa o dau de toti peretii( nu am facut-o si cu siguranata nu o voi face ) ...si eu ma gandesc adesea ca nu sunt o mama buna pentru ca ma enervez in asa hal si ca nu sunt in stare sa-mi controlez copilul...dar raman cu speranta ca pe masura ce va creste, lucrurile astea se vor domolii.
georgy_adinutza
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:33 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Fetelor, ce-i drept eu nu am avut parte de astfel de "batai " ...insa cand era mica si gresea o puneam la colt, o lasam un minut acolo dupa care o chemam sa vina, ...acum a crescut si nu mai tine smecheria cu coltul .... asa ca acum daca face o figura gen "tavalit pe jos de nervi, aruncat cu jucarii sau mai stiu eu ce " ... o iau de manuta, ii dau 2 la fundulet, ma asez in fata ei si ii spun ce a facut rau , iar apoi o duc in camera la ea , ii inchid usa si ii zic "stai aici pana cand iti dai seama de ce te-am batut si ca ce ai facut tu e rau, iar cand realizezi ca ai gresit, ai voie sa iesi de aici sa vii sa iti ceri scuze " ....... recunosc, de cele mai multe ori tine figura , insa sunt si exceptii, cand fata mea sta in camera de nu mai iese, ca de se-apuca si ea sa se joace si nu mai are chef sa iasa ....
TatyKS
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:42 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Tina wrote:
Andisimon, cunosc si eu perfect aceste accese de furie si lovituri cu picioarele, atunci cand o imbrac sa mergem afara, seara dupa baie la uns si imbracat, curatat in ureche, sters pe cap, la masa...o ignor, dar si mie imi vine sa o dau de toti peretii( nu am facut-o si cu siguranata nu o voi face ) ...si eu ma gandesc adesea ca nu sunt o mama buna pentru ca ma enervez in asa hal si ca nu sunt in stare sa-mi controlez copilul...dar raman cu speranta ca pe masura ce va creste, lucrurile astea se vor domolii.

Ce bine zici...uff si eu ma simt cateodata vinovata, imi zic ca sunt o mama rea...dar ca si tine astept sa creasca si sa ne intelegem mai bine din vorbe.pupici
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:49 AM

Nivel: Senior

Postari: 5089
sousourel wrote:

Anca, ei isi testesteaza si ne testeaza limitele. Adevarul e ca de aici incepe educatia. Nu stiu despre altele, dar si eu simt uneori ca explodez cand ia la rand toate prostiile posibile, desi stie ca nu are voie...doar asa, sa vada ce si cum fac. Uite o sugestie, cu exceptia montarii scutecului, pentru care e cam musai sa stea pe spate, eu zic sa-l iei in poale, cu spatele la tine, in timp ce-l imbraci, ii tai unghiile, etc...eventual (nu ma huliti, eu mai fac si asa) ii dau drumul la tv intre timp. Al meu nu mailoveste daca-l tin in brate pt toate manevrele, sau chiar il las in picioare langa pat si il solicit a colaboreze...da-mi o manuta, pe cealalta, baga piciorul, sus mainile...etc.

eu il tin totdeauna in brate cand il imbrac si cand ii tai unghiile dar cu scutecul e durere... ma cafteste si ma ia la incins si se trage de scutec sa nu i-l pun si incepe sa planga....banghead

am vazut si eu ca daca ii distrag atentia, colaboreaza... ii zic si eu "da-i lui mami manuta asta ca sa ne imbracam si treci in manuta cealalta jucaria (ca urla daca nu ii zic din timp ca ii iau ceva din mana) " si face ce ii spun. de cele mai multe ori si eu tot in fata tv-ului il imbrac sau ii tai unghiile... si daca am noroc sa fie si ceva reclame la tv, m-am scos! sta cuminte!yes hohot

sper sa ne treaca episodul...
mommy
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:51 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si Mihaita are perioade in care nu vrea sa stea la schimbat... zici ca il torturez si da din picioare, se zvarcoleste, se rasuceste. Incerc sa ii distrag atentia (cu televizor, pungi, sticlute etc.), il cert, il ignor, in functie si de starea nervilor mei... Cand face crize de nervi il ignor sau il pun in tarc, ca si Kiki (tare bun e tarcul). Dar Mihaita mai face unele: de exemplu se duce la firele de la telefon, cu mine de fata... si ii spun "nu e voie". Uneori asculta si pleaca de acolo, dar alteori se uita la mine zambind si isi continua treaba, asteptand sa vada ce fac. Si daca ma enervez si tip sa plece de acolo imi zambeste ironic in coltul gurii, privindu-ma sfidator si trage in continuare de fire. Si singura solutie este tot pedeapsa, adica pusul in tarc. Asa ca asta cu testatul limitelor este foarte adevarata... nervi
MNiko
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:54 AM

Eu la scutec, ca sa stea cuminte o gadil putin pe burtica si apoi i dau ceva in mana, de obicei pachetul cu servetele umede. Ea se chinuie sa le scoata si uita sa se mai ridice sau sa dea din picioare.

Unghiile i le mai tai cand mananca biberonul de lapte. E prea procupata sa tina biberonul ca sa mai protesteze ca ii tin eu mana sau piciorul si fac ceva pe acolo. Acum cred ca sa mai si obisnuit.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:56 AM

Cris Rusu wrote:
Noi am trecut de partea cu lovitul... Incepuse si a mea sa dea cu picioarele, si am apelat la o chestie mai neortodoxa... O loveam si eu peste mana, nu tare, logic, dar cat sa se prinda ca nu-i a bine... Acum nu ma mai loveste, dar daca se enerveaza, tranteste cu furie orice jucarie sau obiect pe care il gaseste la indemana... Cand face asa, ma ratoiesc la ea, ii intorc spatele, plec in bucatarie si nu o bag in seama si vine spasita dupa mine. La imbracat nu am probleme cu ea.... Sta, si pe deasupra, ma si ajuta... Oricum avem ordinea stabilita in care ne imbracam, ea a inteles, si chiar mi-o ia inainte. Nu apuc sa pregatesc maneca, ca ea deja o cauta.... Capul, mana dreapta, mana stanga, apoi piciorul drept si in final piciorul stang. Deja cand ma vede ca pregatesc hainute, vine la mine cu gatul intins si mana dreapta ridicata...
Nu pot intelege de ce nu reactioneaza la fel si cu restul lumii... Tatii nu au parte de lovituri, nici bunicii...
In schimb sunt multumita ca daca spun NU, e NU! Poata sa zica oricine altceva, dar pana nu cere aprobarea de la maica-sa ras nu face...

ei uite, recunosc, am facut si asta de vreo doua ori pt ca efectiv imi venea sa ii trag doua ca ma lovise de nu mai aveam aer si, ca si Oana, am plans de durere si de frustrare, dar ce credeti ca a facut? s-a pus pe un plans si pe un urlat de am intepenit si mi-a parut rau de ce am facut. evident ca nu i-am tras tare peste manuta sau picior dar cred ca s-a enervat mai tare si de atunci am renuntat la asta...

si, culmea, cum zicea tot Oana, cu ta-su nu face asa decat fff rar... vorba lui Kiki, s-au saturat probabil de noi si stiu ca le si merge cu noi...

Sousourel, da, sunt de acord cu tine, acum incepe educatia dar tare greu mai e!banghead
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, February 14, 2007 9:58 AM

MNiko wrote:
Eu la scutec, ca sa stea cuminte o gadil putin pe burtica si apoi i dau ceva in mana, de obicei pachetul cu servetele umede. Ea se chinuie sa le scoata si uita sa se mai ridice sau sa dea din picioare.

Unghiile i le mai tai cand mananca biberonul de lapte. E prea procupata sa tina biberonul ca sa mai protesteze ca ii tin eu mana sau piciorul si fac ceva pe acolo. Acum cred ca sa mai si obisnuit.

si eu mai fac asa si de obicei functioneaza dar... uneori pur si simplu nu mere treaba nici asa!banghead
MNiko
Postat: Wednesday, February 14, 2007 10:03 AM

Andismom wrote:

si eu mai fac asa si de obicei functioneaza dar... uneori pur si simplu nu mere treaba nici asa!banghead

Nasoala treaba. Nici mie nu-mi iese mereu, dar ca sa nu ma enervez eu plec de langa ea si revin dupa 2-3 minute. Cred ca nu putem decat sa speram ca e doar o etapa trecatoare si ca se vor linisti.(sper ca nu atunci cand vom trece la chilotei ci mai devreme)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed