ABDOMENUL DUREROS

Options ABDOMENUL DUREROS
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Tuesday, March 4, 2008 11:54 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
ABDOMENUL DUREROS

SIMPTOME - AFECTIUNEA - CE SA FACETI - ALTE INFORMATII

1) Durere in abdomen;senzatie de arsura in piept; dureri toracice,in special dupa mese sau consum de alcool; balonare sau eructatii;gust acid in gura - ACIDITATE GASTRICA;INDIGESTIE;REFLUX GASTROESOFAGIAN -- Modificati-va obiceiurile alimentare,inclusiv consumul de alcool,sau luati un antiacid pentru a ameliora simptomele -- Evitati fumatul,cofeina,alcoolul,mancatul repede si medicamentele antiinflamatorii nesteroidiene (AINS) , ca aspirina.

2) Crampe sau dureri abdominale; greturi; diaree; varsaturi,febra; slabiciune; stare de rau general; gaze intestinale. - [size=6]GASTROENTERITA[/color] - Odihniti-va si beti lichide din belsug - Gastroenterita este o inflamatie a stomacului sau intestinelor,deseori provocata de un virus sau o toxiinfectie alimentara.Poate fi necesara spitalizarea,daca simptomele sunt severe sau daca pacientul este foarte varstnic , de varsta mica sau slabit.

3) Disconfort,dureri sau crampe abdominale; durere sub stern; posibil greturi - GASTRITA- Consumati numai lichide timp de o zi,apoi reintroduceti in alimentatie hrana solida,in cantitati mici - Gastrita,o inflamatie a captuselii stomacului,poate fi provocata de factori ce tin de modul de viata,ca fumatul,consumul excesiv de alcool sau alimentatia excesiva,aspirina,ibuprofenul sau alte medicamente ,sau de o infectie bacteriana.

Va urma...
oanalaurisa
Postat: Thursday, March 6, 2008 11:46 PM

ABDOMENUL DUREROS
SIMPTOME - AFECTIUNEA - CE SA FACETI - ALTE INFORMATII

1) Durere in abdomen;senzatie de arsura in piept; dureri toracice,in special dupa mese sau consum de alcool; balonare sau eructatii;gust acid in gura - ACIDITATE GASTRICA;INDIGESTIE;REFLUX GASTROESOFAGIAN -- Modificati-va obiceiurile alimentare,inclusiv consumul de alcool,sau luati un antiacid pentru a ameliora simptomele -- Evitati fumatul,cofeina,alcoolul,mancatul repede si medicamentele antiinflamatorii nesteroidiene (AINS) , ca aspirina.

2) Crampe sau dureri abdominale; greturi; diaree; varsaturi,febra; slabiciune; stare de rau general; gaze intestinale. - GASTROENTERITA - Odihniti-va si beti lichide din belsug - Gastroenterita este o inflamatie a stomacului sau intestinelor,deseori provocata de un virus sau o toxiinfectie alimentara.Poate fi necesara spitalizarea,daca simptomele sunt severe sau daca pacientul este foarte varstnic , de varsta mica sau slabit.

3) Disconfort,dureri sau crampe abdominale; durere sub stern; posibil greturi - GASTRITA - Consumati numai lichide timp de o zi,apoi reintroduceti in alimentatie hrana solida,in cantitati mici - Gastrita,o inflamatie a captuselii stomacului,poate fi provocata de factori ce tin de modul de viata,ca fumatul,consumul excesiv de alcool sau alimentatia excesiva,aspirina,ibuprofenul sau alte medicamente ,sau de o infectie bacteriana.

4)Durere in abdomen sau sub stern,deseori noaptea sau la o ora dupa masa; durere de obicei ameliorata de alimente sau de varsatura; posibil scaune de culoare neagra - ULCER PEPTIC - Repaus; mancati mese mici,frecvente; luati antiacide; evitati fumatul,alcoolul,aspirina si cofeina.Medicul va poate prescrie un blocant al receptorilor H2 ai histaminei. Daca scaunele sunt negre,este posibil ca ulcerul sa sangereze.CHEMATI MEDICUL ACUM. - Daca simptomele persista sau recidiveaza,medicul dvs. va dori sa va testeze pentru decelarea HELICOBACTER PYLORI,bacteria considerata a fi principala cauza a ulcerelor peptice.Tratamentul consta in antibiotice.

5)Durere in abdomen insotita de diaree sau constipatie,in special dupa mese; ameliorare dupa defecatie. - SINDROMUL COLONULUI IRITABIL - De obicei, primul pas spre reducerea simptomelor este un laxativ pe baza de fibre sau un medicament antidiareic. - Imbogatirea alimentatiei in fibre si lichide este importanta,ca si efortul fizic.Intrucat stresul pare a fi un factor declansator,consilierea sau biofeedback-ul,yoga sau meditatia pot fi utile.

6)Crampe sau dureri in abdomen; febra; pierderea poftei de mancare;scadere in greutate;diaree,flatulenta; hemoragie rectala - ENTERITA INFLAMATORIE; COLITA ULCEROASA; BOALA CROHN. - CHEMATI MEDICUL ACUM.Este necesara o evaluare medicala,pentru diagnostic si tratament - Diverse terapii alternative,precum consumul de sucuri de legume verzi pentru continutul de clorofila,pot ameliora simptomele.In cazurile severe,este necesara interventia chirurgicala de extirpare,partiala sau in intregime,a intestinului lezat.

7)Durere ascutita,constanta in zona inghinala; umflatura in abdomen,vizibila in pozitia in picioare sau la efort - HERNIE INGHINALA - In aceasta afectiune,intestinele sau vezica proemina prin peretele abdominal.

8)Durere intensa,brusca,in partea de sus dreapta a abdomenului,in special dupa o masa bogata in grasimi; durerea poate iradia in omoplatul drept,poate dura mai multe ore si este urmata de sensibilitate abdominala generalizata.Greturi,varsaturi - CALCULI BILIARI - CHEMATI MEDICUL ACUM. Este necesara o evaluare medicala,pentru diagnostic si tratament,ce poate implica extirparea chirurgicala a vezicii biliare sau procedura nechirurgicala de dizolvare a calculilor. - Reducerea consumului de grasimi si carne si cresterea consumului de fibre poate contribui la prevenirea formarii de noi calculi.

9)Durere abdominala acuta,constanta,ce iradiaza in spate si in torace; febra; greturi; varsaturi; distensie abdominala; piele rece si lipicioasa - PANCREATITA - CHEMATI MEDICUL ACUM , pentru a evita posibilele complicatii cu risc vital. - Cauza este, de obicei, consumul exagerat de alcool sau calculoza biliara.Pentru a controla pancreatita cronica,evitati alcoolul si alimentele grase.
oanalaurisa
Postat: Friday, March 7, 2008 12:01 AM

10)Durere severa,tip crampa,de obicei mai intensa in partea stanga a abdomenului; frisoane; febra; greturi; antecedente de constipatie. - DIVERTICULITA - CHEMATI MEDICUL ACUM. Cazurile severe pot necesita spitalizare si interventie chirurgicala. Tratamentul pentru cazurile mai usoare implica de obicei repaus la pat, agenti de inmuiere a scaunului, o dieta lichida, antibiotice si, posibil,agenti antispastici. - Desi in perioada inflamatorie alimentatia trebuie sa fie saraca in volum, o dieta bogata in fibre poate avea un efect preventiv.

11)Durere ascutita intr-o parte,ce iradiaza spre zona inghinala si/sau abdomen; mictiuni frecvente si imperioase; blocarea fluxului de urina; urinare dureroasa; urina tulbure sau cu miros urat; sange in urina; febra si frisoane; greturi si varsaturi; transpiratii profaze - CALCULI RENALI - CHEMATI MEDICUL ACUM.In general, primul pas consta in a bea apa din belsug si a lua un analgezic,pana ce calculul este eliminat. - Infectarea,blocarea sau dimensiunile mari ale calculilor pot face necesara interventia chirurgicala.O metoda terapeutica noua utilizeaza unde de soc de energie inalta,pentru a zdrobi calculii fara operatie.

12)Durere in partea inferioara a abdomenului,insotita de mictiuni dureroase si frecvente; constanta senzatie de urinare; posibil, sange in urina - INFECTIE URINARA - Daca aveti febra si frisoane, dureri de spate si, posibil,greturi si varsaturi,este posibil sa aveti o infectie renala. - Gravidele,diabeticii si persoanele din institutii de ingrijire au cel mai crescut risc de a face complicatii grave in urma unei infectii urinare.

13)Durere ce iradiaza de sub stern in gat si brate; arsuri pe gat; varsaturi; eructatii; balonare; dificultati de deglutitie. - HERNIE HIATALA - Modificari ale modului de viata,ce pot ameliora simptomele,cuprind evitarea fumatului si a alcoolului,si consumul de mese mici,cu mai mult de 2 ore inainte de culcare.

14)Durere de tip crampa in zona bazinului,in cursul menstruatiei - CRAMPE MENSTRUALE - Luati un analgezi,ca aspirina sau ibuprofenul - Pot fi utile chiropractica,acupunctura sau suplimentele de magneziu.Pentru crampele severe, medicul dvs. va poate recomanda un medicament antiinflamator eliberat cu prescriptie.

15)Durere abdominala extrem de severa, cu sau fara alte simptome acute - STARI DE URGENTA: OCLUZIE INTESTINALA,PERITONITA,APENDICITA,ILEUS,AFECTIUNEA INFLAMATORIE A PELVISULUI,INFARCT MIOCARDIC,ANEVRISM AL AORTEI ABDOMINALE,ISCHEMIE INTESTINALA,SARCINA ECTOPICA RUPTA,CHIST OVARIAN RUPT,ULCER PEPTIC PERFORAT,SOC ANAFILACTIC,ARSURA CHIMICA,URGENTA DIABETICA,INTOXICATIE - SUNATI MEDICUL SAU CHEMATI AMBULANTA.
marivic
Postat: Wednesday, February 18, 2009 10:03 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
ma doare stomacul de mor!!!m-a durut capul,de imi plesnea si am luat un antinevralgic si am mancat un croassant,dupa care m-a luat o durere de stomac de mor.am luat 2 dicarbocalm,m-a lasat 5 minute si iar m-a luat;ce sa mai iau sa ma lase ca nu mai pot.eu aveam o gastrita prin clasa a 11 adar cine stie ceo mai fi acolo?in fiecare primavara se declanseaza astfel de dureri,...
katy_lumika
Postat: Wednesday, February 18, 2009 10:11 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Gastrita mi-au gasit si mie, dupa ce mi-au varat afurisitul ala de endoscop...brrrrpale
oanalaurisa
Postat: Wednesday, February 18, 2009 10:29 PM

marivic wrote:
ma doare stomacul de mor!!!m-a durut capul,de imi plesnea si am luat un antinevralgic si am mancat un croassant,dupa care m-a luat o durere de stomac de mor.am luat 2 dicarbocalm,m-a lasat 5 minute si iar m-a luat;ce sa mai iau sa ma lase ca nu mai pot.eu aveam o gastrita prin clasa a 11 adar cine stie ceo mai fi acolo?in fiecare primavara se declanseaza astfel de dureri,...

Dicarbocalm-ul e ok pentru aciditate,dar pentru durere ia Ranitidina sau Omeprazol.
bulibuli
Postat: Thursday, February 19, 2009 4:51 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
marivic wrote:

dupa cum a spus si oanalaurisa, Dicarbocalmul scade doar pe moment aciditatea.. pe mine ma ajuta mult ceaiul gastric (parca asa se numeste, sau ceai pansament gastric) si omeprazolul (Omeran, Omez, Helicid, etc)
marivic
Postat: Thursday, February 19, 2009 8:48 AM

multumesc din suflet.aseara m-am culcat in durere,iar azi ma mai doare putin.am sa trec pe la farmacie sa-mi iau ce mi-ati zis,multumesc din sufletpupici pupici pupici computerlove computerlove computerlove
oanalaurisa
Postat: Thursday, February 19, 2009 11:28 AM

marivic wrote:
multumesc din suflet.aseara m-am culcat in durere,iar azi ma mai doare putin.am sa trec pe la farmacie sa-mi iau ce mi-ati zis,multumesc din sufletpupici pupici pupici computerlove computerlove computerlove

Sa faci si putin regim,daca poti,ca sa nu strici cu alimentatia ce repari cu medicamentele.
marivic
Postat: Thursday, February 19, 2009 2:57 PM

Multumesc Oana,stiam de regim caci in fiecare primavara eu trebuie sa urmez un regim de mancare TOTUL NUMAI FIERT;eu de regula nu mananc prajit foarte mult sau crud,sau f.picant dar gastrita sau ce-o fi trebuie sa-si faca damblaua.pana nu o tin 1-2 sapt.pe orez fiert,piureuri,si carne de pui fiert nu ma lasa,....dar eu ma refeream la medicamente.Acum am primit informatiile va multumesc tuturor de lamuriri.computerlove computerlove computerlove
marivic
Postat: Friday, April 1, 2011 3:51 PM

Tot eu pe aici,....ca sa nu deschid alt topic nou.
M-a apucat de pe la 11,o durere tare urata in partea stanga,....undeva pe linia apendicitei(deci cam la nivelul acela)Ce-i drept am simtit frig,am stat cu picioarele goale prin casa,si tind sa cred ca ma doare un ovar.Am luat o No-spa,m-a lasat vreo 1/2 de ora dar acum ma doare iar.Ce pot sa iau?La mine aici nu mai este nimeni la dispensar pana luni,....asa ca,va cer voua sfatul.Ana,....tu ce zici?Ce as putea sa iau?Ce sa fac?Sa fac o baie fierbinte?
marivic
Postat: Friday, April 1, 2011 9:39 PM

Intre timp am vb cu o asistenta si m-a spus sa iau ketorol.M-a lasat durerea groaznica din partea stg.ceea ce zic eu ca era ,ovarul,.....si ma doare acum foarte rau in partea dreapta sub coaste.Acolo,ma doare aproape tot timpul pe mine si dr.mea zice ca este colonul.Astazi am zacut 3/4 din zi,numai in pat.pale pale pale
misha
Postat: Friday, April 1, 2011 11:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Marivic, sanatate multa! E greu de spus daca nu te vede un medic. Eu zic ca daca totusi nu te lasa durerea sa mergi la urgente in loc sa astepti pana luni.Sper sa fie totul bine!pupici
Oana Bv
Postat: Thursday, August 25, 2011 2:16 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
servus... am si eu o intrebare si astept raspuns cat se poate de urgent ...
as dori sa stiu si eu parerile voastre in ceea ce priveste situatia mea, care ma cam sperie.
acum 4 zile am inceput sa am mici dureri de burta si timp de 2 zile picaturi de sange pe lenjerie. dupa cele 2 zile, sange nu mai curgea insa aveam niste scurgeri maronii inchis, ce poate insemna acest lucru? nu stiu ce sa fac .. cry
danab
Postat: Friday, August 26, 2011 7:55 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Oana_bv, ce varsta ai?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed